Irácký předseda vlády Hajdar Abádí nechá pozatýkat nepohodlné demonstranty

Irácký předseda vlády Hajdar Abádí nechá pozatýkat nepohodlné demonstranty
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Irák
01 / 05 / 2016, 15:15

Irácký premiér reaguje na bouřlivé demonstrace v Iráku, které požadují pád vlády.

V Iráku začíná růst společenské napětí. Tisícovky demonstrantů protestují proti vládě a chtějí její demisi. Někteří z nich obsadili tzv. Zelenou zónu a následně vtrhli do parlamentu. Po těchto událostech se rozhodl irácký premiér Abádí přijmout razantní protiopatření a vybrané protestující zatknout. Demonstranti se obávají, aby další protivládní akce nebyly utopeny v krvi.

Irák se stal poslední týdny středobodem masových demonstrací, které vláda není schopna zvládat. Irácký premiér Abádí chce nechat zatknout ty protestující, kteří se zúčastnili násilného obsazení parlamentu a pronikli do vojensky střežené tzv. Zelené zóny v iráckém hlavním městě. Demonstranti se obávají, že tento krok může dál eskalovat napětí v zemi.

Tisíce demonstrantů, kteří jsou stoupenci vlivného šíitského klerika Muqtada-al Sadra, navíc nadále ,,kempují" v blízkosti Zelené zóny a hrozí tak další ozbrojené střety. Irácký premiér se snažil čelit tlaku reorganizací vlády nastolením kabinetu ,,technokratů", tento krok však nepadl na úrodnou půdu.

Irákem zmítá politická krize v podstatě už od roku 2003, kdy byla svržena Američany vláda Saddáma Husajna. Protivládní nálady zesílily minulé léto a vrchol nespokojenosti s vládou nastal v minulých týdnech, kdy propukly masové demonstrace.  Nespokojené hlasy protestují proti korupci a především za vládní reformy, které by Irák definitivně stabilizovaly. 

Starosti z nestabilního vývoje mají také Američané. Ti se obávají, že současnou situací bude oslaben boj proti Islámskému státu. Je tak možné, že do vývoje přímo zasáhnou, aby se země nepropadla ještě do většího chaosu.

 

Zdroj: washingtonpost.com

Tagy článku