Irácký útok na islámisty v Tikrítu. Celé město je podminováno

Irácký útok na islámisty v Tikrítu. Celé město je podminováno
Autor fotografie: Youtube|Popisek: Irácký útok na islámisty v Tikrítu
03 / 03 / 2015, 15:00

Irácká armáda dobila část města Tikrít. A stěžuje si: "spojenci nás letecky nepodpořili". VIDEO z bojů

Největší ofenzíva proti islámskému státu, která byla zahájena v neděli iráckou armádou spolu se sunnitskými a šíitskými milicemi, byla prozatím úspěšná. Podařilo se dobít předměstí Tikrítu, ale postup armády se zpomalil, protože islámisté zaminovali přístupové cesty do města, budovy a dokonce i sloupy veřejného osvětlení.

Islámští radikálové se ve dvou případech pokusili o sebevražedné bombové útoky pomocí aut s výbušninami. Vojákům se však podařilo radikály včas zastřelit a vozidla odpálit. 

Už včera se Irák netajil  tím, že pokud se armádě podaří dobít Tikrít, bude jeho armáda pokračovat v dalším postupu proti islámistickým bojovníkům.

Podle iráckých zdrojů se na celém území města odehrávají nelítostné boje a jak vojáci, tak milice se snaží obsadit pozice v centru města. Bojovou operaci pomáhají koordinovat i iránští velitelé, ale není jasné, zda se do bojů zapojilo i iránské letectvo.

Co však jasné je, že útok irácké armády nedostal účinnou leteckou podporu od spojeneckých sil včetně USA. Velitel milicí apeloval na větší a účinnější podporu koaličních států v boji proti IS. Mluvčí koalice uvedl listu Washington Post, pouze to, že "nedostali podporu, protože o ni irácké úřady nepožádaly".

Video, zdroj: YouTube, Associated Press

Zdroj: YouTube, Wall Street Journal 

Zdroj: YouTube, WarLeaks

Zdroj: BBC News

Psali jsme také:

25 000 vojáků se chystá na Islámský stát

Nový šéf Pentagonu: naším cílem je totální porážka islámského státu

Video: postup Syřanů proti Islámskému státu je drsnější než Hollywood a GTA dohromady

Islámský stát mohou porazit pouze vlastní lidé, obyvatelé států, které se islamisté snaží ovládnout

Tagy článku