Iráčtí zpravodajci den před útoky v Paříži varovali koalici

Iráčtí zpravodajci den před útoky v Paříži varovali koalici
Popisek: Útoky v Paříži
16 / 11 / 2015, 10:15

Ankara/Paříž 15. listopadu (ČTK) - Iráčtí zpravodajci den před atentáty v Paříži varovali koalici států před hrozícími útoky Islámského státu (IS). Zjistila to agentura AP. Nejmenovaný turecký vládní činitel mezitím dnes agentuře AP sdělil, že turecké úřady zmařily "větší" atentát radikálů plánovaný na pátek v Istanbulu.

Irácká zpravodajská služba prý poslala hlášení, podle kterého velitel IS abú Bakr Bagdádí nařídil útok na koaliční státy, kteří bojují proti IS v Iráku a v Sýrii, a na Írán a na Rusko. Atentáty se prý měly odehrát "v následujících dnech prostřednictvím bombových útoků, zabíjení nebo braní rukojmí". Žádné konkrétní datum nebo místo v hlášení ale prý není zmíněno. Francouzský bezpečnostní činitel AP řekl, že francouzští zpravodajci dostávají podobná sdělení "každý den".

Nejmenovaný turecký vládní činitel mezitím dnes agentuře AP sdělil, že turecké úřady zmařily "větší" atentát islamistů plánovaný na pátek v Istanbulu. Ten den večer řádili teroristé v Paříži, kde si útoky vyžádaly podle nejnovější bilance nejméně 132 obětí.

"Domníváme se, že ve stejný den jako v Paříži se chystaly i útoky v Istanbulu...první výsledky našeho vyšetřování naznačují, že jsme zhatili větší útok," uvedl podle agentury AFP nejmenovaný zdroj. Turecká policie v pátek v Istanbulu vyslýchala pět lidí včetně britského občana, který údajně spolupracoval s britským radikálem známým jako džihádista John. Podle tureckého představitele vstoupila tato pětice podezřelých ze Sýrie do Turecka kvůli útoku.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.