Irák popraví 36 členů Islámského státu, kteří zavraždili 1700 vojáků při masakru ve městě Tikrít

Irák popraví 36 členů Islámského státu, kteří zavraždili 1700 vojáků při masakru ve městě Tikrít
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Irák
17 / 08 / 2016, 16:00

Irák schválil trest smrti pro 36 islamistických fanatiků, kteří v roce 2014 ve městě Tikrít zavraždili 1700 vojáků.Ti byli předtím zajati lstí, když jim islamisté slíbili, že je propustí zpět ke svým rodinám.

Irácký prezident Fuád Masúm zdůvodnil udělení trestu smrti oběšením tím, že šlo o jednu z největších masových vražd. Ta se odehrála v červnu 2014 v Tikrítu. Těla zmasakrovaných vojáků byla objevena minulý rok. Masúm schválil popravy potom, co zhlédnul záznam s brutálními vraždami vojáků.

Lidskoprávní organizace proti nejvyšším trestům uděleným islamistickým fanatikům nicméně protestují. Poukazují na to, že se obžalovaní sice přiznali ke zločinu, který spáchali, ale byli předtím dlouho mučeni.

Stížnosti těchto organizací jdou ruku v ruce s obavami OSN, která vyjádřila obavy, že Irák chce záměrně urychlit odvolací řízení pro ty, kteří byli již odsouzeni k trestu smrti.

V posledních měsících Irák udělal významný pokrok v boji proti členům a stoupencům IS na svém území. Ten z velkých měst  v podstatě drží ve svých rukou jako svou hlavní baštu jen Mosul, druhé největší město Iráku.

 

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.