Na Blízkém východě se schyluje k dalšímu konfliktu. Turečtí vojáci vstoupili na irácké území, cílem jsou možná kurdští povstalci bojující proti IS.
Přinejmenším několik stovek tureckých vojáků bylo nasazeno v severním Iráku v oblasti Mosulu, aby poskytli "odbornou pomoc" iráckým ozbrojeným silám v oblasti. Koalice zemí bojujících proti radikálnímu Islámskému státu (IS) byla o tomto kroku vyrozuměna, sdělil dnes agentuře Reuters turecký bezpečnostní zdroj.
"Turečtí vojáci dosáhli oblasti Mosul-Bašika. Podílejí se tam na běžných cvičeních. Do regionu vstoupil jeden prapor," uvedl zdroj, který ale odmítl sdělit přesný počet nasazených vojáků. Upřesnil nicméně, že turečtí vojáci pomáhají s výcvikem iráckých vojáků.
V oblasti jsou ale také aktivní menšinoví Kurdové, kteří v severním Iráku žijí a s pomocí mezinárodní koalice bojují proti IS. Zároveň ale mají kritické vztahy s Tureckem, které obnovilo boje proti kurdským separatistům na svém území a potažmo v Sýrii a v Iráku.
Irák dnes ale prohlásil, že proniknutí tureckých vojáků na sever provincie Ninive bylo narušením jeho svrchovanosti. Bagdád vyzval turecké síly k okamžitému stažení, informovala agentura Reuters. Úřad iráckého premiéra hovoří o vstupu "zhruba jednoho ozbrojeného praporu" tureckých vojáků.
"Irák nepožadoval, aby jakákoliv země vyslala pozemní jednotky na jeho území, a považuje vstup tureckých vojsk za nepřátelský čin," uvedl irácký premiér Haider Al-Abadi, s ohledem na rozhodnutí USA nasadit speciální jednotky v Iráku. "Irácká vláda potvrzuje svoje pevné a kategorické odmítnutí jakékoli činnosti tohoto druhu vydané jakoukoliv zemí, porušující iráckou národní suverenitu," čímž premiér vyvrátil zprávu, že irácká armáda údajně souhlasila s rozmístěním cizích vojsk na svém území na pomoc v boji proti IS.
Irácké ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení označilo tureckou vojenskou aktivitu za invazi a odmítlo provádění jakýchkoli vojenských operací, které nejsou koordinovány s vládou v Bagdádu.
Dva americké armádní zdroje podle Reuters v pátek potvrdily, že USA věděly o nasazení stovek tureckých vojáků v severním Iráku, ale nejde prý o součást aktivit mezinárodní koalice v čele s USA.