Irák zahájil vojenskou ofenzivu k osvobození západní části Mosulu

Irák zahájil vojenskou ofenzivu k osvobození západní části Mosulu
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: voják
19 / 02 / 2017, 08:00

Irácký premiér Hajdar Abádí oznámil, že byla zahájena vojenská operace s cílem osvobození západní části města Mosul, kterou má pod kontrolou teroristická organizace Islámský stát (IS). Polovina města ležící na východ od řeky Tigris byla dobyta v lednu

Dobývání Mosulu, které začalo v říjnu loňského roku, je největší iráckou vojenskou operací od invaze vedené Američany v roce 2003. Podílejí se na něm desítky tisíc iráckých vojáků, policistů, členů kurdských sil, sunnitských kmenových bojovníků a příslušníků šíitských milic.

Čtěte také: Irácký premiér: Likvidace islamistů potrvá tři měsíce

Bojovníci IS mají ale stále pod kontrolou západní část města, v níž podle odhadů žije okolo 650 000 až 750 000 lidí.

Irácké letectvo v sobotu shodilo na západ Mosulu miliony letáků, které upozorňovaly obyvatelstvo na to, že pozemní ofenziva začne co nevidět. Irácká armáda doposud útočila na islamisty na západě města pouze ze vzduchu.

 

psali jsme:

Islámský stát přišel loni o skoro čtvrtinu území, ukázala analýza

 

Zdroj: ČTK

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.