Se zrušením hospodářských sankcí uvalených na Írán se počítá do konce roku a předpokládá se, že díky tomu dojde k poměrně významnému nárůstu produkce ropy.
“Očekává se, že Irán zvýší produkci ropy, jakmile se zruší sankce,“ uvedla americká agentura US Energy Information Administration (EIA). Hospodářské sankce vůči Íránu by měly být zrušeny koncem letošního roku, pokud inspekce Mezinárodní agentury pro jadernou energii shledá, že země dodržuje podmínky dohody. Podle EIA leží Írán na největších zásobách ropy a plynu na světě, respektive co se týká samotné ropy, je čtvrtou zemí po Venezuele, Saudské Arábii a Kanadě.
„EIA odhaduje, že Írán je technicky schopen navýšit produkci ropy zhruba o 600 tisíc barelů za den do konce roku 2016.“
V tuto chvíli produkuje okolo tří milionů barelů denně, zatímco USA, Rusko nebo Saudská Arábie těží okolo deseti milionů barelů. Přitom ještě v sedmdesátých letech Írán těžil dvojnásobek.
Tempo a stupeň, kterého dosáhne Írán na trhu, záleží na tom, jak rychle bude schopen vypořádat se s důsledky sankcí a jak bude úspěšný v produkci a na operacích na trhu. Země také musí modernizovat a vybudovat nové technologie. Zvýšení produkce by se ale mělo promítnout právě již v druhé polovině příštího roku. Navíc se spekuluje, jaké jsou v tuto chvíli skladové zásoby Íránu – tedy kolik toho země vytěžila, niž by mohla ropu udat na trhu. Prý v tankerech skladuje 20 až 30 milionů barelů ropy, které by mohla okamžitě po zrušení sankcí dát na trh.
Jisté je, že v následujícím roce by mělo dojít ke snížení ceny ropy, což povede k nižší spotřebě ropy z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a naopak se lehce navýší spotřeba. Tu vyrovná právě vyšší produkce iránské ropy.
Saudská Arábie a dalších jedenáct členů OPEC pravděpodobně sníží vlastní výrobu, aby umožnili vstup íránské produkce. Členské země OPEC nyní kontrolují 75 % veškerých světových ropných zásob, v celosvětovém měřítku tak zajišťují jednu třetinu veškeré ropné produkce a celou polovinu z objemu vývozu ropy
Světová banka v nedávné zprávě uvedla, že zrušení sankcí bude mít zásadní význam na mezinárodní ropný trh, iránskou ekonomii a její obchodní partnery. Podle Světové banky bude plný návrat Íránu na trh znamenat zhruba jeden milion barelů ropy za den navíc oproti současnému stavu a ceny to sníží přibližně o deset dolarů za barel již příští rok.
Z dlouhodobějšího hlediska bude mít zrušení íránských sankcí významný ekonomický vliv na Evropu a částečně také na USA. Jednak by měla zůstat levná ropa a jednak se evropským a americkým firmám otevře velký íránský trh.
Zdroj: Middle East Monitor