Írán chce od Ruska nakoupit zbraně za 10 miliard dolarů

Írán chce od Ruska nakoupit zbraně za 10 miliard dolarů
Autor fotografie: Wikimedia / Hargi23/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International
14 / 11 / 2016, 15:30

Rusko a Írán jednají o zbrojním obchodu v hodnotě deseti miliard dolarů (přes 251 miliard korun), který předpokládá dodávky tanků T-90, dělostřeleckých systémů, letadel a helikoptér do Teheránu.

Moskva/Teherán 14. listopadu (ČTK) - Dnes to podle agentury RIA prohlásil předseda branného výboru horní komory ruského parlamentu Viktor Ozerov.

O možné zbrojní dohodě v Íránu nyní jedná ruská parlamentní delegace, která v zemi dnes končí dvoudenní návštěvu. Na programu cesty jsou rovněž debaty o užší hospodářské a regionální spolupráci. Zdroj: rferl.org

USA tanky Saúdské Arábii prodá - důvodem je Írán

Moskvu a Teherán pojí úzké vazby, obě země rovněž podporují syrského prezidenta Bašára Asada.

 Íránské čluny ohrožovaly americkou hlídkovou loď v Perském zálivu

Letos v dubnu Rusko začalo s dodávkou protiletadlového systému S-300. Smlouva byla sice podepsána před devíti lety, realizace kontraktu byla ale pozastavena poté, co Rada bezpečnosti OSN v roce 2010 přijala rezoluci, která předpokládala zavedení dalších sankcí vůči Íránu.

Loni se však Teherán s pěti velmocemi s právem veta v Radě bezpečnosti OSN (USA, Rusko, Čína, Británie, Francie) a Německem dohodl na omezení svého jaderného programu, čímž si zajistil zrušení sankcí.

Foto: Wikimedia / Hargi23/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.