Írán dráždí USA: Drze si „oťuknul“ americkou stíhačku dronem. Za pět dní to zopakoval

Írán dráždí USA: Drze si „oťuknul“ americkou stíhačku dronem. Za pět dní to zopakoval
15 / 08 / 2017, 16:30

Po druhé během jednoho týdne íránský dron operoval v těsné blízkosti letadlového komplexu v Perském zálivu.

Americké námořnictvo potvrdilo, že se Incident udál v neděli večer, když se dron s označením QOM-1  přiblížil do vzdálenosti cca 300 metrů k americké stíhačce operující u letadlové lodi Nimitz. Pole úřadů se jedná celkem už o 14. nebezpečný a neprofesionální let íránského dronu v tomto roce ve vztahu k americkým silám operujícím v Perském zálivu.

„ I přes opakované výzvy vysílačkou dron nereagoval a nepoužil navigační světla, přestože právě probíhala aktivní letecká operace,“ uvedl v prohlášení tiskový mluvčí Ian McConnaughey z amerického námořnictva. Jakékoli další operace musely být až do odletu dronu pozastaveny.

O poznání hůře mohl skončit incident, který se odehrál minulý týden v úterý. To se íránský dron přiblížil dokonce na vzdálenost 30 m a právě přistávající tryskáč F/A-18E Super Hornet musel dokonce učinit úhybný manévr a přerušit přistávání na plošinu lodi. Podle tiskového mluvčí námořnictva hrozila kolize nebýt pilotovy včasné reakce. 

Nové rakety

Írán v červenci oznámil, že začal s produkcí obranných raket země-vzduch Sayyad-3. Podle íránských představitelů má nová raketa založená na nejmodernějších technologiích dolet 120 kilometrů a může údajně zasáhnout cíl až do výšky 27 kilometrů. Rakety Sayyad-3 pak doplní stávající ruský protivzdušný systém S-300, instalovaný loni v srpnu. ,,Sayyad-3 je navržena podle nejmodernějších technologií na světě a je schopná bojovat s různými typy nebezpečí, jako jsou například drony, letadla s technologií stealth, naváděné rakety, vrtulníky a dalšími hrozbami," prohlásil ministr obrany Hossein Dehghan.

Írán se považuje za ochránce míru a bezpečnosti v regionu, což USA neuznávají. Vztahy obou států se prudce zhoršily, když v roce 2009 počítčový vir Stuxnet (původní název Olympijské hry) vyrobený USA ve spoluopráci s Izraelí zničil Íránu odstředivky na obohacování uranu. Dodnes se jedná o nejpromyšlenější kyberútok, jaký kdy byl podniknut.

zdroj: militarytimes.com

autor: Jan Blažek

 

Tagy článku