Írán je blíže ke zrušení sankcí a Evropa k levnější ropě

Írán je blíže ke zrušení sankcí a Evropa k levnější ropě
Popisek: Těžba ropy - ilustrační foto
19 / 09 / 2015, 08:00

V americkém Kongresu vypršel termín pro zmaření jaderné smlouvy s Íránem. Znamená to, že pro zemi možná již od nového roku nebudou platit sankce a bude například moci svobodně vyvážet ropu. Íránský trh se také otevře pro evropské a americké firmy.

Jaderná smlouva s Íránem má garantovat to, že země přestane se svým programem na výrobu atomové bomby a ani se jí nepokusí  koupit. K dohodě došlo v červenci a to i přes kritiku některých amerických republikánských politiků. Nyní už nemohou odpůrci dohodu zmařit ani v Kongresu, ačkoli se o to opakovaně pokusili. Záleží pouze na Íránu, zda dohodu o nezbrojení dodrží. Podle ČTK sankce přestanou zcela platit až v okamžiku, kdy bude proces ukončen a verifikován Mezinárodní agenturou pro atomovou energii.

Zrušení hospodářských sankcí přitom bude mít dopad na cenu ropy, která by měla zlevnit. Americká agentura US Energy Information Administration (EIA) odhaduje, že Írán je technicky schopen navýšit produkci ropy zhruba o 600 tisíc barelů za den do konce roku 2016. Podle Světové banky bude plný návrat Íránu na trh znamenat zhruba jeden milion barelů ropy za den navíc oproti současnému stavu a ceny to sníží přibližně o deset dolarů za barel. Podnikatelům a firmám ze Západu se navíc otevře velký íránský trh.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace