Írán odhalil svůj nový hlavní bitevní tank Tiam

Írán odhalil svůj nový hlavní bitevní tank Tiam
Popisek: Tank Tiam
23 / 04 / 2016, 08:30

Íránské pozemní síly odhalily 13. dubna svá nová obrněná vozidla včetně tanku Tiam tanku, který vypadá jako kříženec postarších amerických a čínských tanků.

Trup Tiamu je z M47M, což je varianta amerického M47, který používá motor z tanku M60A1. M47M byl vyráběn v Íránu od 70. let minulého století a v roce 2014 Írán představil modifikovanou verzi s názvem Sabalan v dubnu 2014. Sabalan byl vyzbrojen dělem, které vypadalo jako ráže 105 mm namísto původních 90 mm.

Tiam má také ráži 105 mm, ale je umístěno na něčem, co se jeví jako věž z čínského tanku typu 59/69. Nástavba tupu M47M vypadá jako vyvýšená, aby se přizpůsobila větší věžičce typu 59.

Rovněž byl představen samohybný systém protivzdušné obrany 57 mm nazývaný Bahman a detekční vozidlo jaderných, biologických a chemických zbraní Shahram, což je obrněný transportér BTR-60 vybavený senzory a systémy ochrany.

Předvedla se i další různá vozidla a zbraňové systémy včetně několika rekonstruované tanků Shir (íránský verze Chieftainu) a T-62.

Co nebylo odhaleno, je zcela nový tank Karrar, který má být íránského ministra obrany přinejmenším stejně schopný jako ruský T-90.

Zdroj: IHS Jane´s

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace