Írán odpověděl na zákaz vstupu občanů do USA stejným krokem

Írán odpověděl na zákaz vstupu občanů do USA stejným krokem
Autor: Flickr.com|Popisek: íránský vlajka
28 / 01 / 2017, 20:30

Írán znemožní americkým občanům vstup do země, oznámila dnes íránská vláda.

Je to odveta za pozastavení vstupu lidí z Íránu a dalších šesti převážně muslimských států do USA, které v pátek nařídil nový americký prezident Donald Trump s cílem snížit riziko vstupu teroristů z těchto zemí na americkou půdu.

,,Írán uplatní princip reciprocity, dokud urážlivá americká omezení uvalená na íránské občany nebudou zrušena," citovala agentura Reuters dnešní sdělení íránského ministerstva zahraničí. Podle něj je Trumpův krok "otevřenou potupou muslimského světa a íránského národa zejména"; USA přitom nezakázaly vstup občanům zemí, jako je Afghánistán, Pákistán nebo Egypt.

Americké opatření znemožní vstoupit do USA mimo jiné příbuzným a přátelům íránských Američanů. Těchto Američanů je podle odhadů zhruba milion.

Trumpův příkaz pozastavuje na 120 dnů program Spojených států pro přijímání uprchlíků, do odvolání zakazuje vstup do USA migrantům ze Sýrie a na 90 dnů zakazuje vstup občanům sedmi zemí, s nimiž jsou spojeny obavy z terorismu. Jde o Írán, Irák, Libyi, Somálsko, Súdán, Sýrii a Jemen. Tento krok Trump sliboval dlouhodobě ve své předvolební kampani. Přezkoumání mechanismu přijímání migrantů má podle prezidenta zajistit, aby se do Spojených států nedostali jejich nepřátelé.

 

psali jsme:

Syřané nesmějí vstoupit do odvolání na půdu USA. Trump pozastavil přijímání migrantů

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace