Írán podle Washingtonu zůstává hlavním sponzorem terorismu

Írán podle Washingtonu zůstává hlavním sponzorem terorismu
19 / 07 / 2017, 18:45

Írán zůstává hlavním světovým sponzorem terorismu a podporuje protiizraelské organizace a skupiny, které dál prohlubují ničivé konflikty v Iráku, Sýrii a Jemenu. Ve výroční zprávě o terorismu, zveřejněné dnes ve Washingtonu, to uvedlo americké ministerstvo zahraničí. Zpráva se zabývá obdobím 2015-2016.

V roce 2016 byl Írán zdaleka největším státním sponzorem terorismu na světě, citovala ze zprávy agentura AP. V Afghánistánu a Pákistánu verbuje bojovníky pro šíitské milice operující v Sýrii a v Iráku. Nezmenšuje se íránská podpora libanonského hnutí Hizballáh.

V roce 2016 byl hlavním organizátorem vražedných útoků Islámský stát (IS), který své operace rozšiřuje zejména po ztrátě území v Sýrii a Iráku. Ve srovnání s rokem 2015 se loni zvýšil počet teroristických útoků v Iráku o pětinu a skupiny napojené na IS působily ve víc než 20 zemích, uvádí ministerská zpráva.

V letech 2015-2016 se nicméně v globálním měřítku počet teroristických útoků snížil. Zatímco v roce 2015 se jich uskutečnilo 11.774, loni to bylo 11.072, odvolává se dokument na statistiku Marylandské univerzity. Snížil se i počet obětí z 28.328 na 25.621. Méně teroristických útoků bylo zaznamenáno v Afghánistánu, Sýrii, Nigérii, Pákistánu a Jemenu, více naopak v Kongu, Iráku, Somálsku, Jižním Súdánu a Turecku.

Americké ministerstvo zahraničí označuje Írán za sponzora mezinárodního terorismu nepřetržitě od roku 1984. ,,Zůstal jím i v roce 2016, kdy si skupiny napojené na Írán udržovaly schopnost ohrožovat zájmy USA a jejich spojenců," píše se v dokumentu.

Za ,,státní sponzory terorismu" jsou v americké zprávě stejně jako v minulých letech označeny i Sýrie a Súdán.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.