Írán prý překazil ,,největší teroristické spiknutí"

Írán prý překazil ,,největší teroristické spiknutí&quote;
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: íránská vlajka
20 / 06 / 2016, 18:15

Íránská státní televize v pondělí informovala o rozsáhlém teroristickém spiknutí, které se nemělo vztahovat pouze na Teherán.

Írán měl překazit rozsáhlé teroristické spiknutí zaměřené nejen proti Teheránu, ale i proti dalším provinciím země. V pondělí o tom informovala státní íránská televize. Několik podezřelých osob již bylo podle prohlášení televize zatčeno a vyslýcháno. Zvláštní jednotka měla u zadržených zabavit střelivo a bomby.

Teroristický útok se měl odehrát o muslimském postním svátku Ramadán. Agentura IRNA citovala ministerstvo zodpovědné za zpravodajské služby, podle něhož měl útok přijít na výročí smrti manželky proroka Mohameda Chadídžy. Její jméno mělo být vzpomenuto při menších oslavách ve městech napříč Íránem ve čtvrtek.

Prohlášení Íránské státní televize neobsahovalo konkrétní jména podezřelých, kteří se měli na útocích podílet. Jsou však označeni jako ,,káfirové", tedy lidé, kteří jsou muslimy hanlivě označováni jako ,,nevěřící". IRNA později informovala, že ti, jež se měli zaplést do tohoto ,,spiknutí" proti Teheránu, jsou ,,vahábističtí káfirové". Vahábismus je ultrakonzervativní sunnitská forma islámu, kterou například vyznává Saúdská Arábie.

Írán se při podezření z terorismu proti vlastní zemi často odvolává na Islámský stát, který je sunnitský, a proto jsou jeho bojovníci ,,káfiry".  V tomto případě však zatím není jasné, zda Islámský stát hrál nějakou roli v teroristickém spiknutí, které mělo být Íránem zmařeno.

Zdroj: foxnews.com

Tagy článku