Írán slibuje odvetu za své mrtvé po americkém útoku na základny v Sýrii

Írán slibuje odvetu za své mrtvé po americkém útoku na základny v Sýrii
Autor fotografie: Airman Magazine, CC BY-NC 2.0|Popisek: F-16
26 / 03 / 2023, 08:00

Nejméně 19 lidí zahynulo při pátečním americkém útoku na íránské základny v Sýrii. Bylo to odvetou za čtvrteční útok bezpilotního letounu na základnu koalice vedené Spojenými státy, který zabil Američana. Íránské úřady slibují odvetu, uvedla agentura Reuters.

Byla to jedna z nejkrvavějších výměn mezi americkými a íránskými silami za poslední roky, uvedla agentura Reuters.

Jakýkoli útok „na základny zřízené (Íránem) na žádost syrské vlády... se setká s okamžitou protireakcí,“ citovala agentura Kejwana Khosrawiho, mluvčího íránské Nejvyšší bezpečnostní rady. Írán tvrdí, že jeho síly a spojenecké milice jsou v Sýrii na žádost Damašku a americké síly vidí jako okupanty, připomněla Reuters.

Opoziční tisková agentura Iran International uvedla, že kromě jednoho silného úderu v reakci na zabití amerického občana provedly USA několik menších odvetných útoků. Nebyl však specifikován druh operací.

"Jsme schopni reagovat," napsali íránští vojenští představitelé, citovaní Iran International. Agentura také cituje amerického prezidenta Joea Bidena, který v pátek řekl, že „Spojené státy budou jednat rozhodně, aby ochránily své občany“.

"Nenechte se mýlit: Spojené státy nevyhledávají konflikt s Íránem, ale buďte připraveni na to, že budeme jednat rozhodně," řekl Biden v pátek během návštěvy Kanady.

Zdroj: tvp.info

Tagy článku