Írán vrací úder Saúdské Arábii: Podporujete terorismus a vaše politika je destruktivní

Írán vrací úder Saúdské Arábii: Podporujete terorismus a vaše politika je destruktivní
Autor: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: íránská vlajka
11 / 05 / 2017, 16:00

Poté, co pronesl saúdskoarabský ministr obrany Mohammed bin Salman kritická slova na adresu Íránu, si to jeho představitelé nedali líbit.

Saúdskoarabský ministr obrany Bin Salman prohlásil, že Írán podporuje ,,extremistickou ideologii", protože chce pod svou ,,hlavičkou sjednotit všechny šíitské muslimy v regionu, s čímž Saúdská Arábie nesouhlasí, protože její vláda je sunnitská. Podle bin Salmana tak nelze postavit mezi oběma zeměmi ,,mosty", které by vedly k vzájemnému porozumění.

Mluvčí iránského ministerstva zahraničí Bahram Qasemis těmito slovy kategoricky nesouhlasí a prohlásil, že Saúdská Arábie podporuje terorismus. Tato země chce podle mluvčího navíc realizovat ,,konfrontační a destruktivní" politiku a nemá ani žádné pochopení pro klíčové problémy regionu.

,,Tyto výroky jsou důkazem, že Saúdská Arábie podporuje terorismus a naopak usiluje o konfrontační a destruktivní politiky v regionu a proti Íránu ,"prohlásil na adresu Saúdské Arábie Qasemi. ,,Zatímco v západní Asii panuje napětí a potřebuje vzájemnou kooperaci a pochopení mezi státy, výroky ze strany Saúdské Arábie jsou strategickou chybou a postrádají politickou citlivost," dodal Qasemi.

Diplomatické vztahy se mezi Íránem a Saúdskou Arábií zhoršily ještě více v roce 2016, kdy íránští demonstranti zaútočili na saúdskoarabskou ambasádu v Teheránu, protože nesouhlasili s popravou vlivného šíitského klerika Šejcha Nimra al-Nimra v Rijádu. Potom obvinila vláda Saúdské Arábie Írán, že zde buduje teroristické buňky, zatímco Írán za popravu klerika Saúdské Arábii vyhrožovala ,,boží pomstou".

 

Zdroj: rt.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace