Írán zajal dva americké čluny a deset námořníků

Írán zajal dva americké čluny a deset námořníků
Autor fotografie: US Navy|Popisek: Ilustrační snímek zajatých člunů
12 / 01 / 2016, 23:15

Dva americké čluny s 9 muži a jednou ženou byly během úterý zadrženy poté, co údajně vnikly do íránských výsostných vod.

Podle představitelů USA k tomu došlo poté, co na malých lodích došlo k mechanické poruše.

Americký ministr zahraničí John Kerry se již kvůli tomuto incidentu spojil s íránskou stranou.

"Dnes brzy ráno jsme na východním pobřeží ztratili kontakt se dvěma malými plavidly amerického námořnictva na trase z Kuvajtu do Bahrajnu," řekl úředník amerického ministerstva obrany seznámený s probíhajícím jednáním. "Následně jsme komunikovali s íránskými orgány, které nás informovaly o bezpečnosti našich lidí. Dostali jsme ujištění, že námořníkům bude neprodleně povoleno pokračovat v cestě."

Námořnictvo ztratilo kontakt s říčními loděmi u íránského ostrova Farsi v severním Perském zálivu. 

080719-N-4500G-197

Pokud byl člun poměrně těžce ozbrojený, jak přinášejí informace z Twitteru, mohlo se jednat o Mark V Special Operations Craft, což je třída hlídkových člunů námořnictva Spojených států amerických. Hlavním úkolem těchto člunů je přeprava operátorů jednotek Navy SEALs. 

Čluny Mk V SOC lze přepravovat transportními letouny Lockheed C-5 Galaxy (2 ks) a McDonnell Douglas C-17 Globemaster III (1 ks). V praxi to vypadá takto...

991001-F-0308N-002

Člun má šestičlennou posádku, přičemž uveze výsadek do velikosti čety (16 osob). Výsadku přitom slouží čluny Mk V nesené rychlé čluny CRRC (Combat Rubber Raiding Craft). Čluny nesou čtyři univerzální lafety k uchycení různých druhů výzbroje – 40mm automatické granátomety Mk 19, 12,7mm kulomety M2 Browning, 7,62mm kulomety M240, nebo 7,62mm rotační kulomety GAU-17. K obraně proti letadlům mohou nést protiletadlové raketové komplety FIM-92 Stinger. Pohonný systém tvoří dva diesely MTU 12V396 TE94, každý o výkonu 1704 kW. Nejvyšší rychlost dosahuje 48 uzlů.

Zdroj: Navy Times, Wikipedie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace