Autor fotografie: US Navy|Popisek: Ilustrační snímek zajatých člunů
Dva americké čluny s 9 muži a jednou ženou byly během úterý zadrženy poté, co údajně vnikly do íránských výsostných vod.
Podle představitelů USA k tomu došlo poté, co na malých lodích došlo k mechanické poruše.
Americký ministr zahraničí John Kerry se již kvůli tomuto incidentu spojil s íránskou stranou.
"Dnes brzy ráno jsme na východním pobřeží ztratili kontakt se dvěma malými plavidly amerického námořnictva na trase z Kuvajtu do Bahrajnu," řekl úředník amerického ministerstva obrany seznámený s probíhajícím jednáním. "Následně jsme komunikovali s íránskými orgány, které nás informovaly o bezpečnosti našich lidí. Dostali jsme ujištění, že námořníkům bude neprodleně povoleno pokračovat v cestě."
Námořnictvo ztratilo kontakt s říčními loděmi u íránského ostrova Farsi v severním Perském zálivu.
Pokud byl člun poměrně těžce ozbrojený, jak přinášejí informace z Twitteru, mohlo se jednat o Mark V Special Operations Craft, což je třída hlídkových člunů námořnictva Spojených států amerických. Hlavním úkolem těchto člunů je přeprava operátorů jednotek Navy SEALs.
Čluny Mk V SOC lze přepravovat transportními letouny Lockheed C-5 Galaxy (2 ks) a McDonnell Douglas C-17 Globemaster III (1 ks). V praxi to vypadá takto...
Člun má šestičlennou posádku, přičemž uveze výsadek do velikosti čety (16 osob). Výsadku přitom slouží čluny Mk V nesené rychlé čluny CRRC (Combat Rubber Raiding Craft). Čluny nesou čtyři univerzální lafety k uchycení různých druhů výzbroje – 40mm automatické granátomety Mk 19, 12,7mm kulomety M2 Browning, 7,62mm kulomety M240, nebo 7,62mm rotační kulomety GAU-17. K obraně proti letadlům mohou nést protiletadlové raketové komplety FIM-92 Stinger. Pohonný systém tvoří dva diesely MTU 12V396 TE94, každý o výkonu 1704 kW. Nejvyšší rychlost dosahuje 48 uzlů.
Zdroj: Navy Times, Wikipedie