Íránské čluny ohrožovaly americkou hlídkovou loď v Perském zálivu

Íránské čluny ohrožovaly americkou hlídkovou loď v Perském zálivu
Autor fotografie: www.navsource.org/|Popisek: Firebolt steams ahead during an exercise in the Arabian Gulf Navy News Service photo 111001-N-VN693-288 by Mass Communication Specialist 2nd Class Walter M. Wayman
06 / 09 / 2016, 20:15

Íránské revoluční gardy v rychlých člunech opakovaně ohrožují americké vojenské lodě v Perském zálivu.

Sedm rychlých člunů Islámských revolučních gard (IRGCN) se 4. září v centrální části Perského zálivu přiblížilo k americké hlídkové lodi USS Firebolt na vzdálenost 90 metrů. Americká loď musela prudce změnit kurz v důsledku "nebezpečného, neprofesionálního a ohrožujícího" manévru Íránců.

Posádka hlídkové lodi se třikrát pokoušela s íránskými plavidly navázat kontakt, ale nedostala žádnou odpověď. Tři ze člunů manévrovaly v těsné blízkosti USS Firebolt a na chvíli se přímo postavily do cesty americké hlídkové lodě. 

"Írán provedl nebezpečné manévry u válečné lodi Spojených států, která plula v mezinárodních vodách a jeho rychlé čluny vytvořily nebezpečnou situaci, která mohla vést k další eskalaci konfliktu, včetně použití obranných opatření ze strany USS Firebolt," uvedl pro server news.usni.org  mluvčí Pentagonu. "Americkému ministertvu zahraničí bude doporučeno, aby doručila Íránu diplomatický protest."

Jedná se o další z řady incidentů, ke kterým došlo v poslední době v mezinárodních vodách Perského zálivu. 23. srpna došlo na stejném místě k podobnému incidentu íránských člunů útočících proti USS Nitze (DDG-94) nebo 24. srpna proti torpédoborci USS Stout (DDG-55).Zdroj: globe24.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.