Má EU a NATO problém? Íránské válečné lodě míří se souhlasem Itálie k břehům Evropy

Má EU a NATO problém? Íránské válečné lodě míří se souhlasem Itálie k břehům Evropy
Autor fotografie: Wikipedia / PH1 Alex Hicks|Popisek: Íránská fregata třídy Alvand
28 / 09 / 2016, 08:00

Írán se ve svých strategických plánech plánuje stát se opět velmocí, s níž je třeba počítat i v Evropě. Proto zahájil jednání o umístění svých lodí v některém italském vojenském přístavu. Itálie prý souhlasí.

V této souvislosti upozornily americké vojenské zdroje Izrael, že bude muset přizpůsobit své strategické plány v oblasti svých výsostných vod. Informaci zveřejnily servery eretz.cz nebo breitbart.com

V blízkém okolí izraelských břehů se nyní nacházejí vojenské lodě Ruska, Íránu a Egypta, které jsou sofistikovanější než kdykoli v minulosti.  Poprvé toto varování zaznělo, když Rusko umístilo ve Středozemním moři letadlovou loď Admirál Kuzněcov a Egypt převzal ve Francii loď Anwar El Sadat, která na své palubě může nést 92 helikoptér a druhá taková loď se jménem Gamal Abdel Nasser byla dodána 16. září.

Izraelské podcenění celé situace vyšlo najevo, když minulý týden vrchní velitel íránského námořnictva kontradmirál Habibollah Sayyari splnil přání nejvyššího íránského vůdce Ajatoláha Ali Khameneiho, aby získal vojenské přístavy pro íránskou flotilu v Sýrii a Itálii a tak zajistil trvalou přítomnost íránského námořnictva ve Středozemním moři.

Íránský kontradmirál jednal rychle. 5. září navštívil Teherán vrchní velitel italského námořnictva kontradmiral Roberto Chia Marcella a již 24. září kotvila v přístavu Bandar Abbás první italská korveta jménem Euro, přístav Bandar Abbás je také městem, kde sídli vrchní velitelství íránských Revolučních gard. 

Nejvzdálenějším místem, kde dosud kotvily íránské válečné lodě  byl Adenský záliv. Intervence vojenských plavidel Egypta, Saudské Arábie a Emirátů ve válce, která bez větší publicity zuří v Jemenu, inspirovaly Írán k tomu, aby umístil své válečné lodě ve Středozemním moři, protože společná akce výše zmíněných zemí zabránila Íránu umístit svá plavidla ve na březích strategicky důležitých přístavů u průlivu Bab-al-Mandab přímo u Rudého moře.

Vojenským zdrojům je známo, že íránské námořnictvo se snaží splnit ajatolláhovo přání a doplnit stav válečných lodí, včetně letadlových a také ponorek typu Dolphin, které Německo prodalo Izraeli. Odtud tedy oslovení Říma, aby Itálie byla nápomocna posílení íránského námořnictva. 

Nicméně jednání obou kontradmirálů skončilo vlažným prohlášením, že je třeba upevnit bilaterální vztahy. Írán má bezpochyby dostatek prostředků na investice do nových válečných lodí, zatímco Itálie má zájem takové lodě pro Írán dodat. Italové také nemají nic proti tomu, aby Írán používal jejich vojenské přístavy z nichž pozvolna odplouvají válečné lodě USA. Proto také kontradmirál Marcella v Teheránu prohlásil, že v budoucnosti budeme svědkem toho, že italské válečné lodě budou kotvit v íránských přístavech a vzájemná vojenská pomoc se bude prohlubovat v různých oblastech vojenského zájmu.

Íránský kontradmirál Sayyari zmínil, že Itálie má 8000 km břehů, což má značný strategický význam a není pochyb o tom, že ve Středozemním moři budou vedle italských válečných lodí operovat i lodě Íránské.

Tagy článku