Íránské válečné lodě sledovaly americkou loď v Hormuzském průlivu

Íránské válečné lodě sledovaly americkou loď v Hormuzském průlivu
13 / 07 / 2016, 06:30

Během poslední eskalace napětí mezi Washingtonem a Teheránem pět íránských vojenských lodí manévrovalo velmi blízko americké válečné lodi, která vezla vysokého amerického generála.

Lodě íránských Revolučních gard se v pondělí přiblížily na necelých 500 metrů k vojenské transportní lodi USS New Orleans a jejímu doprovodu, tropédoborci třídy Arleigh Burke USS Stout, uvedla agentura Reuters.

Íránská flotila se skládala ze čtyř rychlých člunů, z nichž tři měly namontované kulomety a hlídkové lodě byly vybaveny řízenými střelami.

V prvním kole střetnutí rychlý člun Houdong, jeden z největších provozovaných Revolučními gardami projel těsně u lodí, oznámil Wall Street Journal. Později se čtyři menší hlídková plavidla přiblížila k USS New Orleans, když se pohybovala úžinou. Posádka jednoho z íránských plavidel filmovala posádky obou amerických lodí. 

USS New Orleans, která veze 650 mariňáků a má na palubě armádního generála Josepha Votela, který dohlíží na americké vojenské sily na Blízkém východě, má již s íránskými čluny zkušenosti. Před čtyřmi roky nastala podobná situace, jak ukazuje následující video.

Americké námořnictvo provádí ročně asi 250 průjezdů skrz Hormuzskou úžinu, kdy v 90% případů mají lodě US Navy nějaký íránský doprovod a zhruba 10% případů těchto"blízkých setkání" je podle USA neprofesionálních.

Podle Íránců se ale nejedná o nic abnormálního, jejich námořnictvo sleduje všechny zahraniční válečné lodě v Zálivu. Speciálně se zaměřují na lodě států, které jsou z jiného regionu, a samozřejmě na státy nepřátelské režimu Íránu...

Zdroj: RT

Tagy článku