Íránské válečné námořnictvo zabavilo americkou obchodní loď

Íránské válečné námořnictvo zabavilo americkou obchodní loď
Autor: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
07 / 05 / 2015, 14:00

AKTUALIZOVÁNO / 7. května Írán údajně plavidlo "propustil".Dosud íránská vláda tvrdila, že firma Maersk neuhradila miliony dolarů, proto přišla "exekuce".

7.5. / "Obchodní loď společnosti Maersk byla propuštěna a opustila íránské teritoriální vody," uvedl mluvčí íránské diplomacie. Dánská společnost to ale zatím nepotvrdila. "Zatím nemohu nic potvrdit. Jestliže se něco stane, vydáme prohlášení," uvedl mluvčí společnosti Michael Storgaard (zdroj: tyden.cz)

1.5. / Společnost Maersk se snaží s Íránem vyjednat propuštění 20ti členné posádky ze své obchodní lodě, kterou v Hormuzském průlivu zadržela íránská armáda. Firma prý až teď zjistila, že za incidentem stojí soudní rozhodnutí z roku 2005 a Maersk nevěděl, že soudní jednání v Íránu pokračovalo a skončilo rozsudkem o povinnosti uhradit dalších 3,6 milionu dolarů (88 milionů korun). Údajně se jedná o nevyzvednutý náklad z Dubaje a Maersk tehdy souhlasil s tím, že jako odškodné zaplatí 163 000 dolarů (čtyři milióny korun). 

Íránci zabavili v úterý 28. dubna plavidlo Tigris plující pod vlajkou Marshallových ostrovů. Plula ze saúdskoarabské Džiddy do přístavu Džabal Alí ve Spojených arabských emirátech s nákladem údajně běžného zboží. Íránské ministerstvo zahraničí tvrdí, že postup íránských jednotek byl v souladu s právem, a dalo incident do souvislosti se sporem mezi íránskou firmou a dánským rejdařstvím. (Zdroj: aktualne.cz)

28.4. / Podle íránské agentury FARS 28. dubna ráno došlo k zastavení americké obchodní lodě, když překročila teritoriální vody Íránu v Perském zálivu.

Loď byla zabavena a v doprovodu íránských válečných lodí pluje do přístavu Bandar Abbas v Perském zálivu. Zajatá loď je podle všeho MV Maersk Tigris.

Zdroj: Fars News

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace