Íránský duchovní: Vyzrajeme nad sankcemi, dáme tím facku Americe

Íránský duchovní: Vyzrajeme nad sankcemi, dáme tím facku Americe
04 / 10 / 2018, 12:00

Írán dá facku Spojeným státům tím, že porazí americké protiíránské sankce. Podle agentury Reuters to dnes řekl v Teheránu nejvyšší duchovní islámské republiky ajatolláh Alí Chameneí. Prohlásil to v projevu k organizaci dobrovolníků, která spadá pod íránské revoluční gardy. Chameneí zároveň ostře kritizoval americká média, která podle agentury AP přirovnal ke zbraním hromadného ničení.

Chameneí v projevu uvedl, že americký prezident Donald Trump svým evropským protějškům řekl, že se Írán v důsledku sankcí v nadcházejících měsících zhroutí. To se podle Chameneího nestane. Ajatolláh také prohlásil, že média kontrolovaná zahraničními nepřáteli mohou být stejně nebezpečná jako chemické zbraně.

"Situace národa, regionu a světa je citlivá, zejména pro nás Íránce... Citlivá v tom smyslu, že na jednu stranu tu máme křičící arogantní mocnosti a politiky imperialistické Ameriky... na straně druhé hospodářské problémy národa," uvedl také podle Reuters Chameneí.

Spojené státy letos odstoupily od mezinárodní jaderné dohody s Íránem a zavedly proti islámské republice nové sankce. Íránci se v dohodě, kterou kromě USA podepsaly také Německo, Británie, Francie, Rusko, Čína a EU, zavázali omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení s ním spojených sankcí. Americký prezident Donald Trump ale dokument kritizoval mimo jiné s argumentem, že se nevztahuje na íránský balistický program. Ostatní signatáři se snaží jadernou dohodu s Teheránem zachovat.

Íránská ekonomika, která byla už tak ve špatném stavu, v důsledku amerických sankcí ještě více utrpěla. Ve středu Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) nařídil Spojeným státům, aby zrušily ty protiíránské sankce, které ovlivňují humanitární dovoz a rovněž služby spojené s bezpečností íránského civilního letectví. Přestože je tento verdikt právně závazný, soud nemá prostředky k jeho vymáhání.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace