Íránský generál obvinil USA z dodávek zbraní islámskému státu

Íránský generál obvinil USA z dodávek zbraní islámskému státu
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
19 / 04 / 2015, 12:45

Írán pokračuje v obviňování USA...

Náčelník generálního štábu íránských ozbrojených sil generálmajor Hassan Firouzabadi řekl novinářům v sobotu ráno, že má informace o tom, že americká vojenská letadla pravidelně létají na letiště kontrolovaná islámskými radikály a dopravují jim zbraně, peníze a potraviny (zdroj: 
english.farsnews.com).

Íránští představitelé obviňuji USA z podpory IS opakovaně, před nedávnem údajně zatkli americké poradce islámských radikálů.

"USA by neměla dodávat zbraně a peníze ISIL a pak se omlouvat a říkat, že to byla chyba. Američané tvrdí, že chtějí zastavit IS, ale neviděli jsme žádné praktické opatření, provádí jen průzkumné a sledovací akce", dodal.

Hassan Firouzabadi se domnívá, že už v nejbližší době může celý svět, mimo jiné i západní země, zasáhnout strašlivá vlna terorismu. Náčelník generálního štábu OS Íránu je přesvědčen, že všichni mezinárodní hráči, mimo jiné USA a Evropská unie, musí bojovat proti teroru a nedodávat IS zbraně a obrovské částky peněz. (Zdroj: cz.sputniknews.com)

Už v úterý uvedl íránský poradce pro zahraniční záležitosti Ali Akbar Velayati, že extremistické skupiny, včetně ISIL, vznikly jen díky USA a jejich finanční a materiální podpoře. Podle něj je také zajímavé, že islámští radikálové nejsou nepřátelští "sionistickému režimu".

Diskuze o údajné americké pomoci IS se objevují delší dobu, například v prosinci jsme zveřejnili článek "Jak Američané pomohli stvořit Islámský stát", ve kterém člen nejvyššího vedení Islámského státu odkryl tajemství jeho vzniku a fungování.

Islamisté loni v říjnu uveřejnili video, jak kontrolují dodávku zbraní shozených z amerických letadel, která byla paradoxně určena kurdským obráncům Kobani na severu Sýrie.

 

 

Tagy článku