Íránští spisovatelé odsouzeni k bičování za to, že podávali ruku opačnému pohlaví

Íránští spisovatelé odsouzeni k bičování za to, že podávali ruku opačnému pohlaví
Autor fotografie: www.iranhumanrights.org|Popisek: Umělci Fatemeh Ekhtesari a Mehdi Musavi
29 / 10 / 2015, 13:45

Dva básníci z Íránu byli odsouzeni k 99 a 223 ranám bičem za věc, kterou na Západě považujeme za zcela běžnou - potřásání si rukou s osobami opačného pohlaví. Obhájci lidských práv proti tvrdému trestu protestují.

Básníci Fatemeh Ekhtesari a Mehdi Musavi nečelí obvinění poprvé. Už jednou byli odsouzeni na rok vězení za své texty, ve kterých údajně "uráželi posvátné". Oba byli nedávno odsouzeni k mnohem větším trestům odnětí svobody na 11 a půl a devět let za to, že se ve svých knihách zmiňovali o sociálním kontextu své práce. Ekhtesari byla navíc odsouzena za provinění, které je pro kohokoli ze světa západní demokracie ještě méně pochopitelné. Důvodem k odsouzení k trestu 99 ran bičem bylo pouze to, že přiznala, že si na spisovatelském kongresu ve Švédsku podávala ruku s muži. Potřást si rukou s příslušníkem opačného pohlaví, které není v bezprostředním vztahu s danou osobou, je v Íránu považováno za nelegitimní sexuální vztah, něco jako cizoložství.

Ekhtesari a Musavi ale nejsou jedinými z umělecké branže, které íránský režim pronásleduje. Filmař Kayvan Karimi byl nedávno odsouzen k šesti letům vězení a 223 ranám bičem z podobných důvodů. 

A takto by bylo možné pokračovat - před několika měsíci byl například zatčen a odsouzen spisovatel a televizní producent Mostafa Azizi a karikaturistka Atena Farghadani. Kreslířka byla v červnu odsouzena na 12 let za to, že její kresby prý urážely členy parlamentu.

"Zastánci tvrdé linie nejdou jen po politických aktivistech, ale jsou odhodláni vymýtit jakékoliv sociální nebo kulturní vyjádření, se kterým nesouhlasí," říká Hadi Ghaemi, výkonný ředitel Mezinárodní kampaně za lidská práva v Íránu.

Případy nespravedlivě odsouzených ukazují na propastný rozdíl mezi mediálním obrazem íránského prezidenta Hassana Rouhaniho a skutečným stavem lidských práv v této zemi. Írán se zařadil počtem vězněných spisovatelů a umělců hned na druhé místo za komunistickou Čínu.

Zdroj: CNN

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace