Irský rybář chytil do sítě ponorku. Byla ruská?

Irský rybář chytil do sítě ponorku. Byla ruská?
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
11 / 05 / 2015, 13:30

Na britském pobřeží hlídkují ruské ponorky - tvrdí Velká Británie.

Příběh irského rybáře Paula Murphyho zveřejnil americký deník The New York Times.  Sítě na lovení krevet z Murphyho 80 tunového rybářského škuneru se totiž zřejmě zamotaly do kolem plující ponorky a celou loď i s posádkou málem potopily.

"Bylo to jako scéna z Čelistí, když loď táhl žralok" uvedl kapitán Murphy k nebezpečné situaci, která se stala v minulém měsíci v Irském moři. "Ale vynásobte celou scénu stokrát, taková to byla síla". 

Murphy se obrátil na britské námořnictvo, které popřelo, že by se v tu dobu pohybovala v Irském moři jakákoliv ponorka Severoatlantické aliance. Podezření potom padá především na Rusko, které opakovaně "testuje odezvy NATO" v okolí britských ostrovů. A nejen pod vodou, ale i ve vzduchu - byly zaznamenány nehlášené a neidentifikované přelety ruských bombardérů nad Lamanšským průlivem i u britského pobřeží. 

Vztahy mezi Británií a Ruskem jsou napjaté. Anglické stíhačky vystartovaly proti dvěma ruským medvědům nad pobřežím Cornwallu.

V lednu došlo k incidentu nad průlivem La Manche, kde dva strategické bombardéry TU-95MS prováděly leteckou hlídku. Ruská letadla mají vypnuté transpondéry a jsou tedy viditelná pouze pro vojenské radary.

The New York Times upozorňuje na vzrůstající počet podobných incidentů - ve Švédsku, Finsku, Norsku a pobaltských státech. Moskva opakovaně "intrikuje" a "provokuje" jako za dob studené války.  

 

 

Tagy článku