IS: "Celá muslimská populace čelí útoku „bezvěrců“

IS: &quote;Celá muslimská populace čelí útoku „bezvěrců“
27 / 12 / 2015, 12:30

Na nahrávce to údajně tvrdí "vůdce" IS Abu Bakr al-Bagdádí.

Islámský stát zveřejnil v sobotu v noci nahrávku, na které údajně mluví jeho vůdce Abu Bakr al-Bagdádí. Ten se v ní snaží zmobilizovat všechny muslimy světa a volá po jejich pomoci jeho organizaci. Zatím však nelze potvrdit, že je to právě on, kdo na nahrávce mluví. Informaci zveřejnil server ParlamentniListy.cz s odvoláním na The New York Times.

Po sérii porážek byl proslov uveřejněn skrze mediální kanály IS a Bagdádí v něm potvrdil, že se teroristická organizace nachází ve stále horší situaci, podal to však způsobem, že celá muslimská populace čelí útoku „bezvěrců“.

V nahrávce sice mluvil o posledním vývoji v Sýrii, jako jsou například ruský vstup do konfliktu či snahy Saúdů o vytvoření koalice muslimských zemí, nezmínil se však o teroristických útocích v Paříži a v Kalifornii, ke kterým se údajně islámský stát přihlásil.

Pravdou je, že IS ztrácí území. V současnosti totiž probíhá další velká osvobozovací operace, kterou mají na svědomí irácké vládní síly. Ty se snaží dobýt město Ramádí a podle dostupných informací se jim vcelku daří. Ztráta Ramádí by tak pro IS v Iráku byla již čtvrtou velkou porážkou od dubna letošního roku.

V Ramádí zůstává několik stovek bojovníků - zahraničních bojovníků IS. Údajně berou rukojmí a snaží se "zabránit úniku civilistů z města."

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.