Autor fotografie: Sgt. William Tanner, U.S. Army|Popisek: Lakota Troop, 2nd CR CBRN training
Na zprávu Evropského parlamentu o možných rizicích teroristického útoku zbraněmi hromadného ničení upozornil britský deník The Daily Mail.
IS se podařilo do svých řad získat odborníky na chemii, fyziku i informatiku a ti se nyní údajně připravují na vedení války proti Západu pomocí zbraní hromadného ničení. Informaci zveřejnil server dailymail.co.uk s odvoláním na zprávu Evropského parlamentu. V této zprávě je prý uvedeno, že "s odvoláním na informace tajných služeb mohou mít teroristé v úmyslu použít při budoucích útocích mezinárodně zakázané zbraně hromadného ničení."
O riziku zneužití zbraní hromadného ničení (CBRM) mluvil už 19. listopadu francouzský premiér Valls v dolní komoře francouzského parlamentu. Tehdy uvedl: "Víme, že existuje hrozba chemických či biologických zbraní," řekl Valls. "Teroristé zaútočili na Francii ne kvůli tomu, co dělá v Iráku a v Sýrii, ale kvůli tomu jaká je," dodal.
Útok chemickými zbraněmi není novinka, džihádisté už dříve zaútočili chlórem, podle bezpečnostních expertů mají k dispozici také sarin a yperit.
V dokumentu, který byl zpracován po teroristických útocích v Paříži 13. listopadu, je uvedeno, že "IS již propašoval zbraně hromadného ničení do Evropy." Odborníci se obávají, že teroristická organizace IS využije slabého místa EU, tedy toho, že evropské státy vzájemně nesdílí informace o osobách podezřelých z terorismu.
Například britské policejní síly provedly v minulosti cvičení, při kterém se měly vypořádat s různými typy teroristických toků. Ale zpráva Evropského parlamentu upozorňuje, že nejen britská, ale "všechny vlády evropských států by měly posoudit rizika teroristických útoků za použití chemických, biologických, radiologických nebo dokonce jaderných materiálů".
Islámisté se v Libyi údajně zmocnili šesti tisíc barelů uranu
Ředitele Europolu Rob Wainwright varoval, že tyto útoky je islámský stát schopen vyrobit díky svým zdrojům a pracovní síle, kterou disponuje. Nomi Bar-Yaacov z Chatham House's International Security Department řekl: "Existuje velmi reálné riziko, že IS použije nekonvenční zbraně v Evropě i mimo ni." Wolfgang Rudischhauser, ředitel Centra zbraní hromadného ničení při NATO poznamenal: "IS vlastně již získal znalosti, a v některých případech i lidský potenciál, který by mu umožňoval zneužít CBRN pro teroristické akce."
Akční plán EU pro boj s CBRN terorismem byl schválen Radou Evropské unie pro Evropskou unii (EU) už v roce 2009
Ve zprávě se také tvrdí, žd "IS rekrutoval a pokračuje v dalším náboru stovek zahraničních bojovníků, včetně těch, kteří mají zkušenosti a znalosti na poli fyziky, chemie a informatiky, a další odborníky, kteří disponují schopnostmi vyrobit smrtící zbraně ze základních nezpracovaných surovin."
ISIS pracuje na „špinavé bombě“
Vlády členských států EU byly varovány, aby věnovaly zvláštní pozornost "radikalizaci jednotlivců, kteří mají přístup nebo pracují v citlivé oblasti". Zpravodajské služby byly rovněž upozorněny, aby zaměřily pozornost na džihádistické bojovníky, kteří se vracejí z bojů v Sýrii a jsou "specialisty se znalostmi CBRN."
The Daily Mail se ve svém článku odvolává na údajná tvrzení uvedená ve zprávě a zmiňuje, že "CBRN byly nepozorovaně převezeny do Evropské unie," nebo "Měsíční zpravodajské zprávy Interpolu zmiňují četné příklady pokusů o získání, pašování nebo zneužití materiálů CBRN."
Foto: //www.dvidshub.net/image/1797086/lakota-troop-2nd-cr-cbrn-training#.VmRgKLjhDIU