IS možná zničí 2700 let starou hrobku biblického proroka Nahuma

IS možná zničí 2700 let starou hrobku biblického proroka Nahuma
06 / 06 / 2015, 12:45

6.6.2015/Další historická památka a pro židovské a křesťanské věřící významné místo je v ohrožení. Jednotky Islámského státu bojují necelých 20 kilometrů od iráckého města Al-Kúš, kde je podle tradice pohřben starozákonní prorok Nahum.

Po generace střeží asyrští křesťané hrobku jedné z významných postav Starého zákona – proroka Nahuma. Tato tradice může být brzo porušena, upozorňuje izraelský list Ha’arec. Džihádisté IS postupují v bojích stále blíže ke starověkému asyrskému městu Elkóš, které se nacházelo na pláních Ninive – dnes severoirácký Al-Kúš vzdálený zhruba 50 kilometrů od Mosulu. Vzhledem k tomu, jak se extrémisté dosud chovali ke všem památkám z předislámské doby (například v dubnu srovnali se zemí antické město Nimrud), pravděpodobně neušetří ani 2700 let starou hrobku. Navíc se již loni na sociálních sítích pochlubili zničením údajné hrobky proroka Jonáše v Mosulu a  IS prý zničiil i chrám proroka Šéta, biblického třetího syna Adama a Evy. Starozákonní proroky přitom unávají i muslimové.

Prorok Nahum – sedmý z dvanácti tzv. malých proroků – předpověděl konec Asyrské říše a pád Ninive v sedmém století před naším letopočtem. Ninive se stalo sídelním městem asyrských králů a svého největšího rozkvětu dosáhlo za panovníka Aššurbanipala, který se proslavil také svou obrovskou knihovnou. V roce 612 město zcela zničili Babyloňané a Médové. Nyní hrozí zničení hrobce, která se nachází v kryptě bývalé židovské synagogy.

Hrobku, ve které se údajně nachází jeho ostatky, střeží více než 60 let již třetí generace asyrských křesťanů. Po roce 1948 uprchlo z Iráku kvůli persekucím více než 77 % Židů, včetně těch z města Al-Kúš.

Rodina Asira Saláma Šadžá’a slíbila prchajícím Židům, že bude hrobku opatrovat a hlídat. „Když odcházeli poslední Židé z Al-Kúš poprosili mého dědečka, aby hlídal hrobku, aby byla v bezpečí. To je vše, co vím,“ vysvětluje Šadžá’a. „Nahum není náš prorok, ale je to prorok a my to musíme respektovat. Je to prorok, to je jasné.“

Synagoga, ve které je tělo pohřbeno, chátrá a dnes z ní prakticky zbyly jen ruiny. Ačkoli se nabízeli židovští donátoři, že bývalý chrám nechají opravit, stát to odmítl a nyní jsou vyhlídky na jakoukoli renovaci kvůli bezpečnostní situaci zcela ztracené. Budovu se podařilo již dříve alespoň provizorně zastřešit. Kvůli hrozbě IS ubylo už tak malé množství poutníků, kteří mají odvahu vydat se k hrobce pomodlit. Pokud přeci jen někdo přijde, postará se o něj rodina Šadžá’a, která na místo posledního odpočinku Nahuma vidí přímo z obývacího pokoje.

"Nejsem si jistý, jak dlouho naše rodina zůstane v Iráku, chceme odejít, většina křesťanů chce odejít,“ říká Šadžá’a. Podle něj ale hrobku zůstane střežit jeho bratr se svými dětmi. „Takže to zůstane v rodině, dá-li Bůh.“

Zdroj: Ha’arec

Tagy článku