IS nabízí odměnu 50.000 dolarů za hlavu bulharského lovce uprchlíků

IS nabízí odměnu 50.000 dolarů za hlavu bulharského lovce uprchlíků
Autor fotografie: Screenshot YouTube/taniburgas|Popisek: Dinko Valev
03 / 09 / 2016, 15:45

Dinko Valev je samozvaný strážce bulharsko-turecké hranice, na kterého už vypsal odměnu Islámský stát. Tento postrach uprchlíků tvrdí, že většina uprchlíků jsou "nebezpečný džihádisté".

Bulharskou celebritou je 29letý Dinko Valev, který dříve prodával autobusové náhradní díly, ale teď „loví“ migranty. Podle BBC si získal přízeň Bulharů kvůli tomu, že zadržel skupinu dvanácti syrských mužů, tři ženy a dítě, které urážel, než na místo dorazila policie. Chlubí se například tím, že už stihl zneškodnit 25 uprchlíků holýma rukama. 

Valev si ve svých příspěvcích na internetu ani při rozhovorech pro média nebere servítky. Nedávno například prohlásil, že zabíjet uprchlíky by pro něj bylo pochopitelné. “Vždyť i oni chtějí zabít mě, nebo ne? Když mohou házet bomby oni, tak můžu i já,” dodal.

Na videu z 1. září poděkoval tento bývalý poloprofesionální zápasník své armádě fanoušků za podporu a předvedl jim svůj nový sportovní Mercedes za asi 72 000 liber. Zdroj: dailymail.co.ukfacebook.com

„Děkuji Bohu za to, že mi dal příležitost, abych si ho koupil. Doufám, že budu jezdit bez nehod. Chtěl bych také poděkovat vám, svým fanouškům, bez kterých by něco takového nebylo možné. Všechny vás mám rád." Zdroj: eurozpravy.cz

Bulharské  bezpečnostní služby teď ale Valeva varovaly, že se stal primárním cílem Islámského státu, který ho nazval  "vůdcem polovojenské jednotky působící na bulharsko - turecké hranici " a slibují finanční odměnu tomu, kdo předloží fotografie jako důkaz o jeho zavraždění. 

Valev pokládá tuto hrozbu za poctu a umístil si jí i na svoje webové stránky. A o sobě prohlásil, že zajišťuje "veřejné služby." Během roku údajně zajal asi tři tisícovky běženců, všechny je prý předal policii. Jeho popularita v jeho rodné zemi je tak velká, že dostal pozvánku, aby se zúčastnil slavné reality show Big Brother. Televize mu nabídla 66 000 liber.

Valev má podporu premiéra země, který mu prý i poděkoval, stejně jako šéf bulharské pohraniční policie, který s ním a jeho lidmi dokonce koordinuje činnost na hranicích. Valev tvrdí: "Bulharsko je naše země a měli bychom být jednotní při její obraně." 

Činnost této polovojenské orgnaizace se nelíbí kromě Islámského státu také Helsinskému výboru pro lidská práva, který odsoudil její aktivity proti běžencům. Zdroj: thesun.co.uk

Rozhovor s Dinko Valevem z letošního dubna:

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.