IS oslavuje smrt 224 lidí na palubě ruského Airbusu a vyhrožuje prezidentu Putinovi

IS oslavuje smrt 224 lidí na palubě ruského Airbusu a vyhrožuje prezidentu Putinovi
08 / 11 / 2015, 19:45

"Jsme si na 90 procent jisti, že to byla bomba," tvrdí egyptští vyšetřovatelé k pádu ruského letadla nad Sinají, při kterém zahynulo 224 lidí.

Sílící spekulace o tom, že pád ruského letadla na Sinajském poloostrově minulý týden má na svědomí výbušnina, zatím oficiálně nepodpořil žádný konkrétní důkaz. I egyptští experti se ale k této variantě začínají přiklánět. Jeden ze členů vyšetřovacího týmu uvedl, že vyšetřovatelé jsou si na 90 procent jisti, že tragédii způsobila bomba.

Potvrzuje se zřejmě původní verze, že katastrofu způsobila výbušnina na palubě letadla. K pádu ruského Airbusu A321 se opakovaně přihlásil IS.

Egyptské úřady prověřují kamerové záznamy z letiště a vyslýchají personál. Vyšetřovatelé pádu ruského letadla v Egyptě jsou si téměř jisti, že hluk, který je na záznamu z černé skříňky slyšet v poslední vteřině, je výbuchem bomby. 

Podle agentury AFP, která cituje ruského vicepremiéra Arkadije Dvorkoviče, odletělo z Egypta za uplynulých 24 hodin asi 11 tisíc Rusů. Neděle podle něj bude navíc ještě rušnějším dnem, než byla právě sobota. Moskva v sobotu uvedla, že v Egyptě se nachází téměř 80.000 ruských turistů, většinou v letoviscích Šarm aš-Šajch a Hurghada. Zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz

Nedaří se ale dostat zpět do vlasti všechny britské občany. Podle úřadů a leteckých společností by tisíce z nich "mohli mít až deset dnů zpoždění." Podle britského deníku Daily Telegraph se údajně prezident Putin domluvil s egyptským prezidentem Al Sisim na přednostním odbavení ruských občanů z letoviska v Šarm aš-Šajchu.

Na letišti v Šarm aš-Šajchu jsou podle turistů katastrofální bezpečnostní opatření. Bezpečnostní kontroly se před katastrofou údajně neprováděly, skenery byly nefunkční, personál povoloval na palubu i předměty, které je zakázáno přepravovat. Situace údajně není o mnoho lepší ani nyní, všude prý panuje chaos. Část cestujících musí stále odlétat bez zavazadel, protože letiště je schopné odbavit pouze 120 tun zavazadel denně. 

Ve videu zveřejněném tento týden islámským státem na sociálních sítích rozdávají islámští radikálové sladkosti skupinám lidí, včetně dětí, spolu s provoláním o jejich úspěšné akci na Sinajském polostrově. Později se na videu jeden z nich ohání nožem, nazývá Vladimíra Putina "prasetem" a prohlašuje "budeme vás přepadávat ve vašich domovech a zničíme vás." Video byl natočeno v irácké provincii Ninive, které IS získal pod kontrolu už v loňském roce.

 Zdroj: ČTK, zahranicni.eurozpravy.cz

Tagy článku