IS plánuje teroristický útok ve Stockholmu

IS plánuje teroristický útok ve Stockholmu
26 / 04 / 2016, 11:15

Ve švédském hlavním městě je policie v pohotovosti. Teroristé plánují útok na civilní cíle.

Proruský server cz.sputniknews.com zveřejnil článek o tom, že švédská bezpečnostní policie SAPO obdržela od irácké bezpečnostní služby informaci o tom, že ve Švédsku se nachází sedm nebo osm bojovníků teroristické organizace Islámský stát, kteří plánují teroristický čin ve Stockholmu, informuje list Expressen s odvoláním na nejmenovaný zdroj. 

„Podle informace, kterou máme k dispozici, plánují teroristé útok na civilní objekt v hlavním městě", píše švédský list. Švédská bezpečnostní policie tuto informaci nekomentuje, zdůrazňuje ale, že získané údaje prověřuje.

Šéf Europolu: Další teroristický útok v Evropě je "pravděpodobný"

Mezitím stanul před okresním soudem v Attatunda nejmenovaný dvacetiletý mladík ze Stockholmu, který je obvinný z toho, že plánoval pomocí podomácku vyrobené bomby teroristický útok a chtěl se připojit k bojovníkům IS. Informaci včera zveřejnil server thelocal.se.

„Ano, to je nejvyšší cíl, jakého lze v islámu dosáhnout,“ odpověděl obviněný na otázku státního zástupce Ewamariho Häggkvista, jestli se chtěl stát mučedníkem. Zároveň však popřel, že by chtěl doma vyrobit bombu či se připojit k džihádistům z Islámského státu. Vše bylo z jeho pohledu jen „nedorozumění“.

„Nikdy jsem neměl v úmyslu někomu ublížit,“ prohlásil mladý muž, který byl zatčen na začátku února poté, co u něj při domovní prohlídce policie našla šest lahví acetonu, lepicí pásky, mobilní telefony a nádobu s nábojnicemi. Vedle toho u něj doma policie objevila účet, podle kterého mladík zakoupil vánoční stromek a tlakový hrnec od společnosti IKEA. „Tvrdil, že si koupil tlakový hrnec na přípravu jídla. Když se ale podíváte na všechny ty zajištěné věci u něj doma, tak ty s jídlem nemají nic moc společného,“ argumentoval státní zástupce.

Lifestylové magazíny džihádistů: "Jak vyrobit bombu u mámy v kuchyni"

„Nepovažuji jeho vysvětlení za důvěryhodné. Podle mého názoru si všechny ty věci koupil za účelem sestrojení bomby. Navíc se v jeho mobilním telefonu našla další pozoruhodná záležitost. Jako heslo tam používal slovo džihád,“ prozradil médiím státní žalobce Häggkvist. Jak uvádí The Local.se, obviněný islamista byl k výslechu přiveden dvakrát. Po první výpovědi jej policie propustila a podruhé zajistila mimo jiné také v důsledku zabavených předmětů.

V Evropě operuje největší teroristická buňka v historii. IS vyslal až 400 teroristů

Podle deníku Dagens Nyheter několik měsíců před zatčením upozornili policii příbuzní na to, že mladík beze slova vysvětlení opustil svůj domov. Krátce po nahlášení jeho zmizení byl zastaven v Turecku a vrácen zpět do Řecka. Podruhé byl z Istanbulu navrácen přímo do Švédska.

Státní žalobce nabyl přesvědčení, že se chtěl obviněný dostat přes Turecko do Sýrie. Jak avizovali jeho příbuzní, mladík projevoval v posledních měsících známky deprese a nápadné změny v chování. Úřady poslaly mladíkovi na pomoc psychologa, sociálního pracovníka, imáma i policii, ale on odmítl s kýmkoli hovořit. „Táto, já už takhle žít nechci. Koupil jsem si pár věcí a chystám se zabít,“ sdělil údajně mladík svému otci, který později o všem svědčil na policii. Zdroj: parlamentnilisty.cz

Islámský stát chce destabilizovat celou Evropu. Vyzývá k dalším útokům v Německu

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace