IS se blíží k tureckým hranicím. V ohrožení jsou desetitisíce lidí.

IS se blíží k tureckým hranicím. V ohrožení jsou desetitisíce lidí.
Autor fotografie: YouTube/screenshot
27 / 05 / 2016, 15:30

Turecko mezitím obvinilo USA z podpory "teroristických" kurdských milicí.

Damašek 27. května (ČTK) - Radikální hnutí Islámský stát (IS) obsadilo u syrsko-turecké hranice část území dosud ovládaného syrskými opozičními skupinami, které se nepočítají k radikálům. Uvedla to dnes Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci sleduje z Británie. Bojovníci IS se podle ní přiblížili k pohraničnímu městu Azaz, kam se podle agentury AP před boji uchýlily desítky tisíc civilistů.

Hnutí Islámský stát obsadilo několik vesnic v blízkosti města Máraa, které leží 25 kilometrů severně od Halabu. V této oblasti bojuje proti radikálům koalice arabských a kurdských skupin, mezi nimiž jsou kurdské milice YPG.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes ostře kritizoval Spojené státy za to, že jejich vojáci, kteří jsou v Sýrii, mají na uniformách insignie YPG. Tento týden Američany zachytil fotograf agentury AFP.

Ankara na rozdíl od Washingtonu řadí YPG k teroristickým organizacím. Milice jsou podle ní napojeny na Stranu kurdských pracujících (PKK), proti níž turecká armáda bojuje od roku 1984. Turecko tvrdí, že Kurdové v Sýrii bojují o rozšíření územních zisků.

Washington považuje YPG za cenného spojence v boji proti IS. "Je to politika dvojího metru," řekl dnes Çavuşoglu k působení Američanů v Sýrii. "Doporučujeme jim, aby si při působení jinde v Sýrii našili znaky Islámského státu nebo fronty An-Nusra, nebo skupiny Boko Haram, když jdou do Afriky," řekl ironicky turecký ministr.

Fotograf AFP zachytil asi 20 Američanů, kteří působí v arabských a kurdských oddílech, jež tento týden ohlásily ofenzivu proti IS na severu provincie Rakka, kde má IS hlavní stan. Není jasné, zda šlo o americké poradce nebo o vojáky zapojené do bojů. Pentagon oznámil, že vyslaní vojáci působí jenom jako poradci.

Přetrvávající boje v Sýrii komplikují přípravu mírových rozhovorů. Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura počítá s tím, že by se další kolo mohlo konat za dva až tři týdny.

SOHR tvrdí, že mezinárodní koalice, která bojuje proti IS, znásobila letecké údery na cíle IS v provincii Rakka. Od úterý tam informátoři SOHR napočítali nejméně 150 náletů. Z Rakky se snaží odejít civilisté, ale IS jim v tom podle SOHR brání. V provinčním středisku žije na 300.000 lidí a opozice tvrdí, že je IS používá jako lidské štíty.

"IS nevydává povolení k odchodu z města, a to ani nemocným, kteří potřebují léčbu někde jinde," oznámila SOHR. Do sousední provincie Idlib se podařilo uprchnout hrstce rodin a podle jednoho z obránců Rakky žádají převáděči za vyvedení z Rakky 400 dolarů (9700 Kč) na osobu. "Lidé se neodvažují vyjít na ulici, mají strach z náletu ať koaličního, ruského nebo syrského," řekl obránce. IS v ulicích města znásobil hlídky a posílil obranné linie severně od něj.

Ruská armáda oznámila, že její letectvo znásobilo útoky na pozice fronty An-Nusra a na místa, kde tato skupina těží ropu nebo kudy ji pašuje. Sergej Rudskoj z generálního štábu ruské armády řekl, že diplomatické řešení syrské krize komplikují Spojené státy, protože odkládají dohodu o rozlišování mezi skupinami syrské umírněné opozice a radikály.

Rusko, jehož armáda v konfliktu bojuje od loňska na straně Damašku, dnes oznámilo, že z oblasti Palmýry odjeli jeho specialisté na odstraňování min. Syrská armáda historickou Palmýru dobyla s pomocí ruských vojsk v březnu. Lidé z IS ji obsadili loni a část tamních památek zničil. Před odchodem nechali na místě výbušniny, s jejichž odstraňováním pomáhali Rusové.

Tagy článku