IS prodloužil život "protitankovému praseti"

IS prodloužil život &quote;protitankovému praseti&quote;
Popisek: Legendární "protitankové prase" vylepšené ve stylu amerického letectva
28 / 02 / 2016, 08:00

Americký ministr obrany Ash Carter oficiálně potvrdil, že Islámský stát (IS) "zachránil" jednoho ze svých nejnebezpečnějších nepřátel - americký bitevní letoun A-10 Thunderbolt. Stroje zůstanou díky boji proti terorismu v provozu minimálně do roku 2022.

Ne příliš elegantní, ale dobře vyzbrojený a dobře obrněný letoun určený k pozemním útokům A-10 Thunderbolt, přezdívaný "Warthog" (prase bradavičnaté), byl z amerického letectva vyřazen poměrně rychle po té, co letectvo uvedlo, že potřebuje peníze a posádky na lety se zcela novými F-35 a na další mise.

A-10 se ale znovu nasadily na mise proti IS v Sýrii a Iráku. Definitivní odchod letounu do důchodu se tak odsunul až na rok 2022, protože v tuto chvíli se stroje staly důležitou součástí boje proti extrémistům. A-10 bude postupně nahrazován stíhačkami F-35. 

Důležitá úloha A-10 v boji proti IS se ukázala během operace Tidal Wave II loni v listopadu, kdy tato bitevní letadla v kombinaci s bitevními loďmi AC-130 zničila 116 cisternových vozů IS.

Na rozdíl od víceúčelových F-35, které mají Warthog nahradit, jsou A-10 jedinými letouny amerického letectva speciálně pro přímou palebnou podporu. Letoun je schopen kroužit nad cílem po dlouhou dobu a je extrémně obratný i při nízkých rychlostech a výškách. Takže ve chvíli, kdy se pozemní jednotky ocitnou v potížích a příliš blízko k nepříteli a stíhačky nemohou shodit bomby, aniž by došlo k ohrožení životů vojáků, je čas pro A-10. Piloti mohou se stroji lítat nízko nad zemí ve dne i v noci, za každého počasí a přesně trefit pozemní cíle díky kanónu GAU-8/A Avenger s 1350 náboji (náboj do 1 kg, lze i s náplní z ochuzeného uranu) a 7 rotačními hlavněmi s kadencí 4200 nábojů za minutu.

 To, že se A-10 ukázaly jako skvělí pomocníci pro USA a jejich spojence, ocenil také americký ministr obrany Ash Carter, který zároveň oficiálně potvrdil prodloužení jejich životnosti. Plán na udržení A-10 v provozu je součástí rozpočtu Pentagonu, který byl zveřejněn na začátku tohoto roku.

 Zdroj: CNN

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace