IS unesl muslimský pár. 15letá dívka ze Švédska je těhotná.

IS unesl muslimský pár. 15letá dívka ze Švédska je těhotná.
11 / 08 / 2015, 10:00

Těhotná švédská dívka a její 19letý partner byli zajati islámistickými radikály v syrském Aleppu.

Informaci zveřejnila švédská média, například deník thelocal.se

Dospívající dívka telefonovala rodičům ve Švédsku a oznámila jim, že jí a jejího přítele zadrželi islámští bojovníci v Sýrii. Její otec uvedl pro regionální noviny Boras Tidning: "Je to opravdu kritická situace," a řekl, že se jeho dcera provdala se svým přítelem při muslimském obřadu ve Švédsku na začátku tohoto roku, ale není schopná tuto skutečnost nyní prokázat IS. Dcera mu prý řekla, že islámistický "soud" její případ projednává a dokud nebude rozhodnuto, museli oba "přísahat věrnost islámskému státu".  

Dívčin otec nemá bližší podrobnosti o tom, jak byli oba zajati, nicméně dceři se podařilo již dvakrát kontaktovat svoji rodinu v jižním Švédsku, když si tajně půjčila mobilní telefon od jedné ženy v Sýrii.  

Server sverigesradio.se uvedl, dívka zmizela ze svého domova v červnu a odcestovala do Sýrie se svým přítelem, který je řekl, aby se připojili k Al-Káidě. Minulou sobotu byli oba dva zatčeni v Aleppu.

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo únos Švédky, ale odmítlo poskytovat jakékoliv informace. 
"Byli jsme informováni, že švédská nezletilá dívka je držena v Sýrii. Jsme v kontaktu se členy rodiny," uvedl pro tiskovou agenturu AFP mluvčí ministerstva Gabriel Wernstedt.

Zatímco důvody cesty těchto teenagerů do Sýrie zůstávají nejasné, zprávy o jejich současné situaci snad změní postoj mladých lidí, kteří se vydávají ze Skandinávie na Střední východ, aby se připojili k radikální skupině IS. 

Švédská bezpečnostní služba SAPO odmítla komentovat jednotlivé případy, ale už na začátku tohoto roku sdělila, že má spolehlivé informace, o tom, že asi 150 Švédek bojuje v tomto regionu po boku extremistů. Minulý měsíc se objevily informace, že 30 až 40 těchto žen je zapojeno většinou "v oblasti logistiky a podpůrné činnosti".

Zdroj: sverigesradio.se

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace