IS unesl muslimský pár. 15letá dívka ze Švédska je těhotná.

IS unesl muslimský pár. 15letá dívka ze Švédska je těhotná.
11 / 08 / 2015, 10:00

Těhotná švédská dívka a její 19letý partner byli zajati islámistickými radikály v syrském Aleppu.

Informaci zveřejnila švédská média, například deník thelocal.se

Dospívající dívka telefonovala rodičům ve Švédsku a oznámila jim, že jí a jejího přítele zadrželi islámští bojovníci v Sýrii. Její otec uvedl pro regionální noviny Boras Tidning: "Je to opravdu kritická situace," a řekl, že se jeho dcera provdala se svým přítelem při muslimském obřadu ve Švédsku na začátku tohoto roku, ale není schopná tuto skutečnost nyní prokázat IS. Dcera mu prý řekla, že islámistický "soud" její případ projednává a dokud nebude rozhodnuto, museli oba "přísahat věrnost islámskému státu".  

Dívčin otec nemá bližší podrobnosti o tom, jak byli oba zajati, nicméně dceři se podařilo již dvakrát kontaktovat svoji rodinu v jižním Švédsku, když si tajně půjčila mobilní telefon od jedné ženy v Sýrii.  

Server sverigesradio.se uvedl, dívka zmizela ze svého domova v červnu a odcestovala do Sýrie se svým přítelem, který je řekl, aby se připojili k Al-Káidě. Minulou sobotu byli oba dva zatčeni v Aleppu.

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo únos Švédky, ale odmítlo poskytovat jakékoliv informace. 
"Byli jsme informováni, že švédská nezletilá dívka je držena v Sýrii. Jsme v kontaktu se členy rodiny," uvedl pro tiskovou agenturu AFP mluvčí ministerstva Gabriel Wernstedt.

Zatímco důvody cesty těchto teenagerů do Sýrie zůstávají nejasné, zprávy o jejich současné situaci snad změní postoj mladých lidí, kteří se vydávají ze Skandinávie na Střední východ, aby se připojili k radikální skupině IS. 

Švédská bezpečnostní služba SAPO odmítla komentovat jednotlivé případy, ale už na začátku tohoto roku sdělila, že má spolehlivé informace, o tom, že asi 150 Švédek bojuje v tomto regionu po boku extremistů. Minulý měsíc se objevily informace, že 30 až 40 těchto žen je zapojeno většinou "v oblasti logistiky a podpůrné činnosti".

Zdroj: sverigesradio.se

Tagy článku