IS unesl 230 Syřanů, mezi nimi i 60 křesťanů

IS unesl 230 Syřanů, mezi nimi i 60 křesťanů
Autor fotografie: „Palmyre Vue Generale“. Licencováno pod CC BY 1.0 via Wikimedia Commons |Popisek: Město Palmýra ovládají teroristé již od května
07 / 08 / 2015, 14:30

Teroristická organizace Islámský stát unesla zhruba 230 lidí po té, co obsadila strategické město Karajtín v provincii Homs. Jedná se také o křesťanské rodiny, které teroristé přepadli přímo v kostele.

Informaci o únosu přinesli britští ochránci lidských práv. Podle nich se jedná až o 230 osob a je mezi nimi i 60 křesťanů. Únos souvisí s dobytím města Karajtín. Ozbrojenci IS o jeho nadvládu svedli těžké boje se syrskou armádou. Teroristé se pokoušeli získat město, které leží na strategické cestě mezi Palmýrou a pohořím na syrských hranicích s Libanonem, již od středy. Boje zahájili sériií sebevražedných útoků na provládní cíle a vstupy do města a v noci ze čtvrtka na pátek definitivně porazili syrské ozbrojené síly a získali město do svých rukou. Na obou stranách došlo k obětem na životech - zemřelo 23 teroristů a 37 vojáků.

Nadvláda nad městem, kde většinu obyvatel tvoří sunnité a křesťané, je pro IS nesmírně důležitá. Díky Karajtínu získají džihádisté pod kontrolu trasu, přes kterou mohou přepravovat své lidi a materiál ze západu do Palmýry.

Unesené patrně nečeká nic pěkného. Po dobytí města Palmýra v květnu letošního roku, zahájil IS hromadné popravy a zavraždil 67 místních obyvatel včetně 13 dětí.

Zdroj: Aljazeera

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.