IS varuje Kurdy a Turecko: "Sebevražedného atentátníka jsme poslali my!"

IS varuje Kurdy a Turecko: &quote;Sebevražedného atentátníka jsme poslali my!&quote;
21 / 07 / 2015, 18:15

Islámský stát poprvé poslal na smrt sebevražedného atentátníka do Turecka.

Včerejší útok na kulturní centrum mladých Kurdů ve městě Suruç si vyžádal 32 obětí a nejméně 100 zraněných. Video zachycující výbuch jsme zveřejnili už včera v článku "IS zaútočil na kulturní centrum v Turecku. Při výbuchu zahynulo nejméně 27 lidí"

Útok je vzkazem Islámského státu pro dva příjemce. První - pro Kurdy - zní: Jste naši nepřátelé, jedni z nejhorších. Druhý pro Turecko: Jste zranitelní, můžeme a umíme vás zasáhnout. Informaci zveřejnil server Aktualne.cz.

Kurdové nesou obrovský díl zátěže přímých bojů s IS, a v Sýrii i Iráku dosáhli největších územních zisků na úkor IS právě oni, zatímco syrská či irácká armáda pozice spíše ztrácejí. Z vesnic a měst, dobytých Islámským státem, všichni kurdští civilisté prchají, protože nemohou počítat s žádným slitováním. 

Kurdové obviňují tureckou vládu a prezidenta z "podpory IS proti Kurdům" a včera jich demonstrovaly stovky v Istanbulu i v Berlíně. "Turecké úřady proti propagandě a náborovým střediskům Islámského státu v Turecku postupují nepoměrně tolerantněji než proti protestům sekulární části obyvatelstva". Postoj Turecka  - člena NATO - vůči IS je kritizován v Evropě, mezi Kurdy a také tureckou opozicí. Vláda přislíbila, že posílí bezpečnostní opatření na syrských hranicích.

Oficiální čísla hovoří pouze o několika tisících tureckých občanů bojujících v řadách teroristů z takzvaného Islámského státu. Lze se však domnívat, že tyto počty jsou vyšší. 

Zdroj: Aktualne.cz

 

Tagy článku