IS zaútočil v Damašku. Při sebevražedném útoku dvou teroristů zahynulo nejméně 60 lidí.

IS zaútočil v Damašku. Při sebevražedném útoku dvou teroristů zahynulo nejméně 60 lidí.
Autor fotografie: YouTube/screenshot
31 / 01 / 2016, 19:45

Při atentátu na šíitském předměstí Damašku dnes přišlo o život 60 lidí, dalších nejméně 100 jich bylo zraněno. Islámisté zaútočili na místě, které je dobře střeženo.

Při atentátu na dobře střeženém šíitském předměstí Damašku dnes přišlo o život 60 lidí, dalších nejméně 100 jich bylo zraněno. S odvoláním na Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR), která situaci monitoruje z Británie, to oznámila agentura Reuters. K útoku se už na internetu přihlásil islámský stát. V prohlášení tvrdí, že dva jeho členové odpálili pásy s výbušninami v blízkosti šíitské svatyně Sajjida Zajnab jihovýchodně od Damašku, v níž jsou podle muslimské tradice uloženy ostatky vnučky proroka Mohameda Zajnab.

Syrská agentura SANA uvedla, že byly do akce zapojeni nejméně dva sebevražední atentátníci. Jako první vybuchla nálož umístěná v automobilu a když se k místu začali sbíhat lidé, odpálili své pásy s výbušninami dva sebevrahové. 

Syrský premiér Vaíl Halkí atentát označil za zbabělý čin, spáchaný s cílem "pozdvihnout morálku teroristických skupin, které poráží syrská armáda". Syrský velvyslanec při OSN Bašár Džaafarí prohlásil, že atentát  jen potvrzuje spojení opozice a terorismu.

Útok se odehrál v době, kdy v Ženevě začínají rozhovory, které mají přinést ukončení syrského konfliktu. Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura se dnes poprvé sešel s delegací opozice. Po pátečním zahájení, při němž byla jen delegace vlády, dorazili v sobotu i zástupci opozice. Hned po příjezdu však dali najevo, že odjedou, pokud bude syrská vláda pokračovat "ve zločinech".

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace