Islámský stát: "Naším cílem je Brazílie". V srpnu se bude v Rio de Janeiru konat olympiáda

Islámský stát: &quote;Naším cílem je Brazílie&quote;. V srpnu se bude v Rio de Janeiru konat olympiáda
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
15 / 04 / 2016, 10:15

Brazílie se obává útoků islámistů. Rio de Janeiro, druhé největší město Brazílie, se v srpnu 2016 stane prvním jihoamerickým městem v historii, které bude hostit olympijské hry.

RIO DE JANEIRO (Reuters) - Hrozba útoku militantních islamistů v Brazílii je stále vyšší, uvedla ve čtvrtek brazilská zpravodajská služba.  

Přestože je Brazílie již dlouho považována za zemi, kde je útok extrémistů nepravděpodobný , ředitel brazilského protiteroristického úřadu Luiz Alberto Sallaberry uvedl ve svém prohlášení, že, stejně jako v ostatních zemích světa, se v posledních měsících v zemi zvýšilo riziko teroristických útoků. Úřady se obávají Brazilců, kteří sympatizují s militantním hnutím IS.  Podle Sallaberyho zaznamenal jeho úřad už v minulém roce několik teroristických hrozeb . 

V listopadu  uvedl francouzský občan Maxime Hauchard, kterého na propagandistických videích identifikovaly tajné služby jako jednoho z popravčích, na svém Twitteru: "Brazílie, ty jsi náš další cíl."

Sallaberry také uvedl, že Brazílie přijala řadu opatření k odvrácení případného teroristického útoku, včetně sdílení informací se zahraničními tajnými službami. Bezpečnostní experti přesto varují, že si brazilské úřady neuvědomují, jak významným cílem je pro teroristy právě olympiáda. Je očekávána účast asi půl miliónů diváků a sportovců a zajištění jejich bezpečnosti, i bezpečnosti celé infrastruktury, bude mimořádně obtížné. 

Pořadatelé olympijských her plánují nasazení 85 tisíc bezpečnostních pracovníků, tedy dvakrát tolik, než bylo při konání olympiády v Londýně v roce 2012.

 

Tagy článku