"Islám je totalitní ideologie jako nacismus" řekla právnička Samková a turecký velvyslanec uraženě odešel

&quote;Islám je totalitní ideologie jako nacismus&quote; řekla právnička Samková a turecký velvyslanec uraženě odešel
18 / 05 / 2016, 18:00

Středeční seminář v Poslanecké sněmovně pod názvem „Máme se bát islámu?“ organizoval poslanec Zdeněk Soukup (ANO) s tím, aby odborníci diskutovali o islámu.

Dorazili také zástupci ambasád muslimských zemí - Turecka, Egypta, Saúdské Arábie, Ázerbájdžánu, Iráku, Palestinských území, Kuvajtu a Spojených arabských emirátů. Z dalších zemí přijal pozvání rakouský velvyslanec.

„V různých evropských městech jsou no go zóny, kam se i policisté bojí chodit. Proto je i na místě otázka, zda se máme bát islámu a nekontrolované migrace. Do Evropy přichází spousta lidí, kteří se ještě budou radikalizovat,“ řekl poslanec Zdeněk Soukup z hnutí ANO.

„Islám si osobuje právo budovat paralelní právní systém,“ prohlásila právnička Klára Samková. To bychom podle ní v žádném případě neměli dopustit. Řekla, že samotná podstata islámu by měla být označená za zločinnou. „Islám je stejný jako nacismus, fašismus a komunismus. Je státní zločinnou a zločineckou ideologií....„Jste na cestě vrahů, nezbude po vás nic, název vašeho náboženství bude vyslovováno s odporem,“ uvedla Klára Samková. Zdroj: novinky.cz

Po semináři odpověděla Klára Samková novinářům: "Islám je totalitní ideologie, která se skrývá za náboženství a zneužívá právní ochrany euroamerického právního systému, který je založen mimo jiné také na svobodě vyznání. Je to ideologie totalitní, protilidská, proticivilizační, protievoluční, stejného charakteru jako je nacismus, fašismus a komunismus." Na otázku, že bychom se měli obávat spíše radikálního islámu, než islámu jako takového, odpověděla: "Je otázka, jestli mohou být radikální a neradikální komunisté, radikální a neradikální nacisté a radikální a neradikální muslimové." Zdroj: ceskatelevize.cz

Její slova nevydržel turecký velvyslanec Ahmet Necati Bigali a odešel. A spolu s ním i několik dalších velvyslanců. Velvyslanec Ázerbájdžánu Farid Šafijev se později vrátil a požádal o slovo. „Nejde porovnávat náboženství s fašismem,“ řekl ve svém vystoupení.

Turecký velvyslanec se ještě před vystoupením Samkové a svým odchodem ze Sněmovny ohradil proti samotnému názvu konference, o němž řekl, že mu nepřipadá vhodný. „Také se neorganizují konference, zda se máme bát křesťanství,...Korán je oblastí míru a bratrství,“ řekl turecký velvyslanec. „Teroristé z organizací jako Daesh nebo Boko Haram nereprezentují islám. 1,6 miliardy lidí, kteří se hlásí k islámu, je obětí těchto lidí,“ řekl Bigali. Zdroj: idnes.cz

Odchod některých velvyslanců by neměl mít dohry, míní poslanci, kteří se akce zúčastnili. „Navíc paní Samková není ústavním činitelem, takže v tom nevidím, že by to mělo způsobit diplomatický problém,“ řekl poslanec ČSSD Jeroným Tejc.

Podle posledního dubnového průzkumu mínění se islámu bojí 70 procent obyvatel ČR.

"Strach je ze ztráty vlastní kulturní a civilizační identity," uvedl v dnešním ranním vysílání České televize PhDr. Petr Pelikán, český orientalista a arabista. "A Češi mají právo obávat se o svou identitu a o to, aby nebyli kontaminováni něčím, co by jim mohlo přerůst přes hlavu." Na otázku uprchlíků směřujících do Evropy uvedl Petr Pelikán: "Oni chtějí žít po svém, ale v lepších podmínkách. Je ale nepředložené očekávat, že se budou chtít dobrovolně vzdát svých zvyků a paradigmat, která načerpali v poměrně útlém věku."

Co se týká ochoty uprchlíků přizpůsobit se novým podmínkám, k tomu Petr Pelikán řekl: "Není problému, který by se časem nějak nevyřešil. Smrt není zlá, zlé je jen umírání, naši vnukové už to budou brát jako hotovou věc, pro současného člověka je to velmi trpké."

 

 

 

 

Tagy článku