Islámista nožem napadl učitele v mateřské škole na pařížském předměstí

Islámista nožem napadl učitele v mateřské škole na pařížském předměstí
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Rodiče dětí před mateřskou školou, kde došlo k útoku
14 / 12 / 2015, 15:45

AKTUALIZOVÁNO / Učitel z mateřské školky na předměstí Paříže přiznal, že ho v pondělí ráno nepobodal žádný maskovaný islamista. Útok si vymyslel, důvody jeho lži teď zjišťuje policie.

AKTUALIZOVÁNO / Pařížská prokuratura však podle BBC v podvečer informovala, že se jeho líčení nezakládá na pravdě. Zdroj: zpravy.idnes.cz

Paříž 14. prosince (ČTK) - Neznámý muž dnes pobodal učitele v mateřské školce v Aubervilliers na severovýchodním předměstí Paříže. Maskovaný útočník, po kterém nyní pátrá policie, se přitom podle očitého svědka hlásil k Islámskému státu (IS), který vyzývá k útokům na učitele ve Francii. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady.

Útočník přišel krátce po 7:00 SEČ do třídy, kde se 45letý učitel připravoval na výuku. Muž byl v pracovním oděvu, měl rukavice, kuklu na hlavě a vojenské boty. Zdá se, že přišel beze zbraně a napadl učitele nožem a nůžkami, které našel ve třídě. Život učitele, kterého bodl do boku a krku, není podle policejních zdrojů ohrožen.

Žádné z dětí ve věku tří až šesti let, které do školky Jean Perrin chodí, zde v době útoku nebylo. Školka byla kvůli vyšetřování uzavřena a přivítá děti až v úterý ráno. Posílena byla ihned bezpečnost u všech asi 40 škol na tomto předměstí.

"To je Islámský stát, to je varování," citoval představitel prokuratury očitého svědka agrese. Neznámý muž po krátkém útoku utekl, nejspíš pěšky. Případem se zabývá protiteroristická brigáda kriminální policie. Hledaný muž je podezřelý z pokusu o vraždu v souvislosti s teroristickou organizací.

Policie odmítá hovořit o "islamistickém útoku". Čeká na výpověď zraněného, kterého dosud nemohla vyslechnout, a na dopadení viníka. Podle ministryně školství Najat Vallaudové-Belkacemové, která se dostavila na místo útoku, se však v každém případě jedná o "velmi závažný čin".

Incident se udál měsíc po atentátech, které si 13. listopadu v Paříži vyžádaly 130 mrtvých a ke kterým se přihlásil IS. Od té doby jsou v zemi posílenabezpečnostní opatření, zvláště u škol.

IS ve své listopadové propagandě zaměřené na Francii podle AFP opět ostře odsuzoval zaměstnance státního školství, které označil za "nepřátele Alláha". Učitelé výukou laickosti podle IS "otevřeně válčí proti muslimské rodině".

V březnu 2012 mladý francouzský muslim Mohamed Merah zastřelil ve jménu džihádu tři děti a jednoho učitele z židovské školy v Toulouse na jihozápadě Francie. Než byl ozbrojený mladík tehdy dopaden a zabit policií, zavraždil v oblasti také tři vojáky.

 

Tagy článku