Islamista odsouzen za ničení památek na devět let

Islamista odsouzen za ničení památek na devět let
Autor: Emilio Labrador (CC BY 2.0)|Popisek: Město Timbuktu
28 / 09 / 2016, 13:00

Mezinárodní trestní soud (International Criminal Court - ICC) v Haagu poslal islámského radikála Ahmada Mahdího Fakiho na devět let vězení za to, že ničil kulturní památky v malijském městě Timbuktu.

Soud z s ním začal na konci srpna a původně mu hrozilo až 30 let odnětí svobody. Faki projevil před soudem lítost a k činu se doznal, proto také dostal snížený trest.

Odsouzený je první osobou, která stanula před ICC za poškození či ničení kulturních památek. Faki měl podle obžaloby ničit kulturní dědictví v Timbuktuv období mezi červnem a červencem 2012. Jednalo se například o několik historicky cenných mauzoleí, chrámů či mešit.

Moto taxing passing Mosque in Timbuktu

Faki byl členem radikální islamistické skupiny, jež byla napojena na al-Káidu a šéfem samozvané ,,mravnostní policie".

Podle soudce to byl právě Faki, kdo vymyslel plán na zničení památek v Timbuktu. Sepsal k tomu i přísahu, instrukce a rozdal nástroje svým spolupracovníkům, kteří měli plán provést. 

Zdroj: BBC

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace