Islámisté budují základnu v Bosně.

Islámisté budují základnu v Bosně.
19 / 07 / 2015, 09:15

Zapadlá vesnice v Bosně je údajně základnou a výcvikovým táborem islámských radikálů, kteří tu připravují útoky na západní Evropu.

Informaci zveřejnil britský deník Sunday Mirror.

Teroristé zde v utajení nakoupili pozemky a podle bezpečnostních expertů se může jednat o základ nově budovaného výcvikového tábora IS s působností po celé Evropě. Vesnice, ukrytá v hlubokých lesích, má výhodnou strategickou polohu i ke své blízkosti ke Středozemnímu moři, které je hlavní cestou pro extremisty ze Sýrie, Iráku a severní Afriky.

Nejméně dvanáct místních obyvatel odešlo v posledních měsících bojovat do Sýrie po boku IS a z nich už je pět po smrti.  Uvedl to bezpečnostní expert Dzevad Galijasevic. "Vesnice je na strategickém místě, v lesnaté a hornaté krajině a je vyloučeno, aby se k ní kdokoliv nepozorovaně přiblížil. Existuje odtud reálná teroristická hrozba", uvádí a doplňuje "Ve vesnici není nikdo, kdo by nebyl připraven na výzvu k džihádu."

Autor: mirror.co.uk

Reportér deníku navštívil oblast vzdálenou necelých 100 kilometrů od Sarajeva. Na území není signál GPS a je přístupná pouze pro strmých a klikatých úzkých cestách. Domy ve vesnici jsou rozestavěné a vypadají opuštěně, nicméně po vesnici se pohybují lidé v muslimských šatech, ženy v burkách. Průvodce, který byl s ním, ho varoval, aby nikoho nefotografoval, protože je to příliš nebezpečné. "Jestli uvidí fotoaparát, tak s námi bude zle", řekl.

Známým místním fanatikem je podporovatel IS Harun Mehicevic, který tu koupil nejméně dva hektary pozemků. Mehicevic uprchl z Bosny během balkánské války v roce 1990 a usadil se v australském Melbourne, a je považován za jednoho z nejnebezpečnějších mužů v zemi. Údajně pronesl na jednom setkání potencionálních rekrutů pro IS: "Alláh pomůže mudžahedínům (svatým bojovníkům) vytvořit islámský stát, kde budou muslimové moci žít důstojně a se ctí."

Mezi další známé teroristy, kteří si tu koupili pozemky, patří Jasin Rizvic a Osman Kekic, kteří nyní bojují s ISIS v Sýrii .

Vesničané pod příslibem anonymity, uvedli již v minulosti, že oblast je "hnízdem teroristů" a že z lesů každý den slyší střelbu.


Zdroj YouTube, RTRS vijesti

Bosna má pro džihádisty ideální polohu i proto, že přes území cestují nelegální migranti ze Sýrie, kteří se dostali přes Turecko do Řecka a dál do Makedonie a Srbska. V Bosně také není problém získat zbraně, na rozdíl od ostatních evropských zemí, a to právě díky konfliktu v devadesátých letech. 

Před pěti měsíci protiteroristické komando zaútočilo na vesnici Gornja Maoca na severu Bosny, rovněž kvůli podezření, že se v domech skrývají příznivci IS. Podle odborníků na terorismus je celá oblast obývaná sunnitskou muslimskou menšinou, která se po návratu místních bojovníků ze Sýrie, významně radikalizovala a představuje pro celou Evropu bezpečnostní riziko. Odhadem odešlo do Sýrie mezi roky 2013 a 2014 celkem 156 bosenských mužů, 36 žen a 25 dětí. Od loňského ledna se vrátilo 48 mužů a tři ženy.

Dalším nebezpečím je fakt, že bosenské bezpečnostní složky nejsou připraveny vypořádat se s touto hrozbou. 

Tagy článku