Islámisté drží civilisty jako rukojmí. Uprchlíky střílejí.

Islámisté drží civilisty jako rukojmí. Uprchlíky střílejí.
Autor fotografie: YouTube/screenshot
06 / 06 / 2016, 07:45

Armáda bojuje o Fallúdžu s radikály z IS.

Bagdád 6. června (ČTK) - Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) střílí na civilisty, kteří se snaží utéct z města Fallúdža do bezpečí. Informovala o tom britská BBC s odvoláním na prohlášení Norské rady pro uprchlíky (NRC). Tato nevládní organizace pomáhá uprchlíkům v táboře jižně od Falludže. Radikálové město kontrolují již od ledna 2014, nyní se ho snaží dobýt irácká armáda.

Ministr financí Hošjar Zibarí agentuře Reuters řekl, že se nedá odhadnout, jak dlouho bitva o Falludžu potrvá: „Fallúdža je tvrdý oříšek. Myslím si, že to zabere čas. Nikdo vám nemůže udat dobu, do kdy bude Fallúdža očištěna od Dá’iše (akronym Islámského státu z arabského Daulat al-islámíja). Nemůžeme ohlašovat vítězství předčasně. Dá’iš se zakopal, drží tamní obyvatele jako rukojmí a nedovoluje jim odejít, probíhají tam urputné boje kvůli síle odporu, kvůli improvizovaným náložím a tunelům.“

Pracovníci NRC hovořili se zástupci rodin, kterým se podařilo uprchnout. Ti popsali, jak jsou lidé často zabíjeni, když se snaží dostat ven z města přes řeku Eufrat. Podle Norské rady pro uprchlíky ve městě zůstává asi 50.000 lidí. Z Fallúdže se zatím podařilo uprchnout jen velmi malému počtu rodin. Ti, kterým se podařilo utéct, hovořili o případech, kdy lidé ve městě umírají hlady.

"Naše největší obavy byly nyní potvrzeny," uvedl Nasr Muflahi z NRC. "To je to nejhorší, což se může stát nevinným mužům, ženám i dětem, kteří museli všechno opustit, aby si zachránili život," dodal.

Fallúdža leží v provincii Anbár, asi 50 kilometrů západně od Bagdádu. Irácká armáda zahájila svou ofenzivu na konci května. V neděli oznámila, že město téměř obklíčila, pod kontrolou nemá jen západní břeh Eufratu. Premiér Hajdar Abádí minulý týden uvedl, že vojenskou operaci zpomalili, aby ochránili obyvatele města.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace