Islámisté plánovali teroristické útoky na letištích a nádražích v Německu

Islámisté plánovali teroristické útoky na letištích a nádražích v Německu
11 / 10 / 2016, 10:45

Německé tajné služby měly od začátku září indicie, že Islámský stát v zemi chystá útok proti nádražím, vlakům nebo letištím.

Berlín (ČTK) - Televizi ARD to řekl šéf Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen, podle něhož nakonec informace ukazovaly na možný útok proti jednomu z berlínských letišť. I na základě tipu zpravodajských služeb byl v noci na pondělí dopaden podezřelý Syřan Džábir Bakr.

Spolková zpravodajská služba (BND) a Spolkový úřad na ochranu ústavy, který v Německu zastává roli civilní kontrarozvědky, dostaly první informace o možném útoku od zahraničních zpravodajských služeb. Na jejich základě se jim ve čtvrtek podařilo identifikovat dvaadvacetiletého Bakra, kterého začaly nepřetržitě sledovat.

"Evropa je ve válce, ale nechce si to přiznat," tvrdí izraelský expert na boj s terorismem

V pátek si Bakr v jednom obchodě pořídil tavné lepidlo. "Okamžitě jsme dali do pohybu veškerá opatření vedoucí k zásahu, protože jsme vycházeli z toho, že to může být poslední chemikálie, kterou potřebuje, aby vyrobil bombu," uvedl Maassen, jehož instituce ve stejný den informovala saskou policii.

Ta chtěla Bakra ve východoněmeckém Chemnitzu (Saské Kamenici) zatknout v sobotu ráno, muž jí ale unikl. Za vydatné pomoci dvou Syřanů ho policie dopadla v noci na pondělí v Lipsku.

Evropě hrozí občanská válka. Přichází generace nových džihádistů

Bakr, který je nyní spolu s jedním dalším Syřanem ve vazbě, měl v bytě v Chemnitzu 1,5 kilogramu výbušných látek, včetně triacetonu triperoxidu (TATP), který užili i atentátníci v Paříži a Bruselu. Pro výrobu takové výbušniny je podle nejvyššího státního zástupce Petera Franka, který má nyní případ na starosti, potřeba specializovaného know-how.

EU povede seznamy bojovníků IS a podporovatelů teroristů. Chce jim zakázat vstup do unie

Tagy článku