Islámisté před francouzským soudem: "Jsme nevinní, v Sýrii jsme byli z humanitárních důvodů"

Islámisté před francouzským soudem: &quote;Jsme nevinní, v Sýrii jsme byli z humanitárních důvodů&quote;
07 / 07 / 2016, 08:45

Obžalovaní ve věku od 24 do 27 let byli odsouzeni k trestům odnětí svobody v rozmezí od šesti do devíti let.

Paříž (ČTK)- Francouzský soud včera poslal do vězení sedm mladých mužů, kteří strávili několik týdnů v řadách ozbrojené skupiny Islámský stát (IS) v Sýrii, než se opět vrátili do Francie. Je mezi nimi i bratr jednoho z atentátníků, kteří způsobili masakr v listopadu v Paříži, informovala agentura AP.

Kromě působení v teroristické skupině jim přitížilo, že podstoupili vojenský výcvik, kterého by mohli využít k teroristickému útoku na francouzském území. Deset členů takzvané štrasburské buňky odjelo těsně před Vánocemi 2013 přes Turecko do Sýrie po menších skupinkách. Dva z nich zemřeli do dvou týdnů.

Ostatní, kteří tvrdí, že chtěli v Sýrii vést humanitární pomoc, údajně "prohlédli a brzy se vrátili domů". Až na jednoho - 23 letého Foueda Mohameda-Aggada ze Štrasburku– ten se vrátil až po dvou letech, aby vraždil v pařížském klubu Bataclan. 

Foued Mohamed-Aggad byl identifikován v prosinci 2015 poté, co se jeho DNA porovnalo s genetickým vzorkem členů jeho rodiny.

Obhájkyně Karima Mohammeda-Aggada uvedla na jeho obranu" "Když se vrátil, vůbec neměl stejné úmysly (jako jeho bratr).“  Další z obhájců, který obhajoval obžalovaného Xaviera Noguerasa hájil svého klienta slovy: „Ten, kdo je popisovaný jako jeden ze sebevražedných útočníků, zůstal v Sýrii dva roky, zatímco ti, kdo jsou souzeni dnes, se vrátili po dvou nebo třech měsících. To zcela mění stupeň jejich radikalizace na místě." Obhájce tvrdil, že především Aggad pyká za činy svého bratra. "Můžete si vybrat své přátele, nikoli vaši rodinu. To, co udělal můj bratr, se týká pouze jeho," řekl Mohamed-Aggad. Zdroj: ceskatelevize.czusatoday.com

Pařížský soud měl k dispozici nejen tvrzení obžalovaných, ale také telefonické nahrávky. Na jedné z nich vrahův starší bratr přiznává matce, že chtěl v Sýrii bojovat, tak jako stovky dalších mladých Francouzů.

Při listopadovém útoku, který si vyžádal 130 mrtvých, prokázali pachatelé znalosti se zacházením se zbraněmi a výbušninami. Dokázali napáchat značné škody, než se je podařilo policejním komandům postupně zlikvidovat.

Odsouzení při své obhajobě tvrdili, že usilovali o návrat do Francie, když zjistili, že IS nemá nic co do činění s humanitárními akcemi, jak jim tato organizace údajně tvrdila. Přitížila jim ale mimo jiné fotografie, na které jsou zachyceni, jak uvolněně sedí v jedné syrské kavárně vyzbrojení automatickými puškami.

Velká Británie chce islámské teroristy zavřít do speciální věznice. Britský Alcatraz?

Británie má problémy v nejtěžších věznicích. Ovládl je islám a právo šaría

Tagy článku

-->