Islámisté se blíží k tureckým hranicím

Islámisté se blíží k tureckým hranicím
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
22 / 02 / 2015, 11:15

Turecko vyslalo konvoj pro záchranu uměleckých památek do syrského Aleppa. Obává se postupu bojovníků IS a devastace poutního místa.

Aleppo (Halab, Haleb)  je město v severozápadní Sýrii, pouhých 50 km jižně od tureckých hranic. Starověká část města je od roku 1986 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Právě v Aleppu je pochován šáh Sulajmán, dědeček zakladatele Osmanské říšekterý žil v letech asi 1178-1236 (zdroj: wikipedia). 

Hrobka se stala tureckým výsostným územím na základě smlouvy s Francií v roce 1921, tedy v době, kdy Francie spravovala Sýrii. Ankara opakovaně varovala, že hrobku bude hájit před útoky povstalců. V 70. letech minulého století Turecko hrob přemístilo na jeho poslední místo z jiné lokality, která měla být zaplavena při stavbě nové přehrady. IS a další islamistické skupiny, které se kloní k salafistickému výkladu islámu a považují uctívání hrobů za modlářství, už v Sýrii zdemolovaly řadu hrobek a mešit.(zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz, wikipedia).

Doposud střežilo hrobku asi 40 tureckých vojáků. Turecká vláda, v obavách ze zničení a zneuctění hroby islámskými radikály, nařídila evakuaci vojáků a ostatků do Turecka. Ostatky budou později převezeny zpět do Sýrie, opět pod tureckou vojenskou kontrolu, uvedl turecký premiér.

Nakonec, jak se chovají islámští radikálové k lidským ostatkům a k hrobům se můžete dočíst v článku "Islámským bojovníkům padl za oběť hřbitov válečných veteránů v Tobruku".

Operace začala v včera asi v 21:00 místního času (19:00 GMT) a skončila dnes ráno. Přepravu zajišťoval konvoj 100 tanků a obrněných vozidel včetně 600 vojáků. 

Zdroj: euronews (in English) , CNN, BBC News, eurozpravy.cz

Psali jsme také:

Další české tanky do boje proti islámskému státu

České tanky budou bojovat proti radikálním islamistům

Útoky na cíle v Mosulu zesilují

Jordánsko: Toto je třetí světová válka

První uprchlíci ze Sýrii směřují do ČR. Proč ne křesťanští uprchlíci z Iráku? 

Syrské letectvo se rozhodlo v bombardování předčit USA 

Islámským bojovníkům padl za oběť hřbitov válečných veteránů v Tobruku

Islámská kolonizace světa?

Islámský extremismus v Evropě aneb Evropo, budeš platit, vyhlazení je na programu!

Islamizace Evropy

 

 

 

Tagy článku