Islamisté se prý zastaví až v Římě!

Islamisté se prý zastaví až v Římě!
Autor fotografie: latimes.com|Popisek: Abú Bakr al-Bagdádí
14 / 11 / 2014, 05:00

14.11.2014 / Zdroj: AP, AFP a Reuters

Extrémisté Islámského státu zřejmě chtějí dokázat světu, že jejich vůdce Abú Bakr al-Bagdádí nebyl zabit, jak se spekulovalo po nedávných leteckých útocích na konvoj velitelských vozidel Islámského státu i na budovu, ve které se konala schůzka jeho nejvyšších představitelů. Zveřejnili sedmnáctiminutovou audionahrávku s hlasem, který prý patří samotnému Bagdádímu a s prohlášeními tak ostrými, že je jistě budou citovat všechna světová média.

Rozšíříme chalífát na Arabský poloostrov i sever Afriky, vyhrožuje hlas. Do Saúdské Arábie, Jemenu, Egypta, Libye, Alžírska. Přijali jsme přísahy věrnosti od podporovatelů z těchto zemí! Hlas burcuje k útokům na vlády těchto zemí: „Vojáci Islámského státu odpalte vulkány džihádu, osviťte zemi ohněm spalujícím všechny diktátory!“ Když vyzývá stoupence Islámského státu v Saúdské Arábii k útokům na vládnoucí dynastii Saúdů, označuje ji za hadí hlavu, kterou je třeba useknout.

Hlas dále vyzývá stoupence Islámského státu, aby vedli svatou válku po celé zeměkouli. „Náš pochod se nezastaví a jeho expanze bude dál pokračovat, dá-li bůh. Pochod svatých bojovníků bude pokračovat, dokud nedorazí do Říma. A brzy Židé a křižáci budou nuceni sestoupit na zemi a poslat své pozemní jednotky na smrt a zničení!“

Projev je značně emotivní, šíří propagandu i do vlastních řad: „Ujišťují vás muslimové, že váš stát je v pořádku. Bůh nám přikázal bojovat. Z tohoto důvodu vojáci Islámského státu bojují. Nikdy boj neopustí, i kdyby zůstal jen jeden voják. Nikdy boj neopustí, protože odmítají ponížení!“

Otázkou je, kdy byla nahrávka pořízena. V pasáži o tom, jak je prý neúspěšné tažení Spojených států, je zmiňováno nedávné oznámení amerického prezidenta Baracka Obamy o vyslání další patnácti amerických vojenských poradců do Iráků. To ovšem Barack Obama oznámil předtím, než došlo k leteckým útokům na konvoj vozidel a místo schůzky nejvyšších velitelů a duchovních Islámského státu. Navíc nelze ověřit, jde-li skutečně o hlas Bagdádího. Jde, ovšem o stejný hlas jaký byl v nahrávkách použit už dříve s tvrzením, že jde o hlas Bagdádího.

Psali jsme také:

Střelci se předhánějí, kdo zabil Usamu bin Ladina

Varování před šířením ideologie džihádu v ČR

Skrytá kamera: život v syrském městě Raqqa ovládaném islámským státem

Islámská hrozba mění svět

Tagy článku