Islámisté se v Libyi údajně zmocnili šesti tisíc barelů uranu

Islámisté se v Libyi údajně zmocnili šesti tisíc barelů uranu
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Islámisté se v Libyi zmocnili šesti tisíc barelů uranu
03 / 03 / 2015, 16:45

Bratranec libyjského diktátora Kaddáfího dnes uvedl: "Do dvou let máte v Evropě další 11. září". V Libyi hrozí kromě válečného konfliktu i humanitární katastrofa.

Libye se čím dál víc propadá do politického a ekonomického chaosu. Navíc je v zemi tisíce imigrantů z celé Afriky, kteří se snaží dostat do Evropy. Stovky z nich čekají v libyjské Misratě zcela bez pomoci a bez zdravotní péče, přesto však tvrdí, že se nevzdají, dokud se nedostanou do EU. Místní úřady varují před hrozící humanitární katastrofou (zdroj: YouTube, CCTV Africa)


Síly libyjské mezinárodně uznávané vlády dnes provedly letecké údery na letišti Maitiga v Tripolisu a v Misurátě, aby se pomstily za útoky islámských radikálů na letiště ve městě Zintán. Radikálové ovládají od loňského roku Tripolis a vytvořili druhou libyjskou vládu. Právě tito radikálové provedli útoky na ropná pole na pobřeží Středozemního moře ("Islámisté zaútočili na ropná pole v Libyi. Italské námořnictvo je u libyjských břehů.")

Itálie se mezitím snaží zastavit příliv imigrantů přes moře, což je zřejmě i jeden z cílů probíhajících námořních cvičení u libyjských břehů. V tuto chvíli je však pravděpodobné, že mezi čekajícími imigranty jsou také islámští teroristé, kteří se snaží dostat do unijních zemí ("Válka v severní Africe je na spadnutí. Itálie se obává libyjských uprchlíků")

Podezření dnes potvrdil bratranec svrženého libyjského diktátora Muammara Kaddáfího, a jeho bezpečnostní poradce Ahmed al-Kaddáfí Dam pro deník The Independent: "Mezi uprchlíky je spousta teroristů, mezi 10 až 50 v každé tisícovce.....Směřují do celé Evropy. Do jednoho roku, do dvou let budete mít další 11. září ". Dál řekl, že jen v tomto roce se do Evropy dostane nejméně půl milionu imigrantů. 

Kaddáfí také tvrdí, že libyjské milice loajální islámskému státu mají pravděpodobně k dispozici více než 6000 barelů uranu, které byly dříve umístěny v hlídaných armádních skladech jihozápadně od města Sabha. "Vzhledem k tomu, že celé toto území je pod kontrolou IS, předpokládám, že se již uranu zmocnili. A oni vědí jak vydělat peníze. Budou se snažit tento uran prodat."

O skladech uranu v Libyi informovala již v roce 2011 agentura AFP, která citovala MAAE (Mezinárodní agentura pro atomovou energii) a ta potvrdila, že ve skladech u města Sebha v pouštní oblasti Libye se nachází zásoby neobohaceného uranu. Reportáž zveřejnila před dvěma roky také agentura REUTERS:


Zdroj: channelnewsasia.comindependent.co.uk

Psali jsme také:

Libyjští islámisté mají yperit a sarin. Hrozba pro Evropu vzrůstá

Válka v severní Africe je na spadnutí. Itálie se obává libyjských uprchlíků

Itálie se obává leteckých útoků islámského státu. A nejen to - skončí volný pohyb osob v EU?

IS "Libyi použijeme jako vstupní bránu do EU!"

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace