Islámisté v Afghánistánu zaútočili na Kunduz

Islámisté v Afghánistánu zaútočili na Kunduz
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Afghánská armáda
03 / 10 / 2016, 12:00

Islamistické hnutí Taliban v noci na dnešek podniklo koordinovaný útok ze čtyř stran na severoafghánské město Kunduz, které Taliban před rokem nakrátko obsadil.

Kábul (ČTK) - Je slyšet střelba, nad městem přelétávají vojenské vrtulníky. Informovala o tom agentura Reuters.

Kunduzská policie uvedla, že útok začal kolem půlnoci místního času (v nedělních 21:30 SELČ). Bojovníkům Talibanu se podařilo proniknout do obytných čtvrtí a někteří z nich zaujali pozice v domech místních obyvatel.

 

Policejní mluvčí Mahfuzulláh Akbarí řekl, že bezpečnostní síly připravují operaci s cílem vyhnat Taliban z města. "Bojovníci Talibanu jsou ale v domech civilistů, takže musíme provádět naše operace velmi opatrně," dodal Akbarí.

Afghánské ministerstvo vnitra v prohlášení uvedlo, že do Kunduzu míří vládní posily.

Taliban o útoku na Kunduz informoval na twitteru. "Dnes časně ráno začala mohutná operace směřující ze čtyř stran na metropoli provincie Kunduz," oznámil na svém twitterovém účtu mluvčí Talibanu Zabibulláh Mudžáhid.

Podle mluvčího Talibanu se povstalci zmocnili čtyř kontrolních stanovišť ve městě a zabili množství vojáků. Toto tvrzení nebylo možné potvrdit z nezávislých zdrojů.

Taliban se zmocnil Kunduzu již loni a v centru města tehdy vztyčil svou vlajku. Afghánští vojáci podporovaní americkými leteckými útoky a speciálními jednotkami islamisty po několikadenních bojích z Kunduzu vyhnali.

Opětovné přepadení Kunduzu přichází v době, kdy vládní síly kontrolují jen zhruba dvě třetiny afghánského území. Taliban stupňuje své operace i v dalších částech Afghánistánu, včetně strategické jižní provincie Hílmand, kde ohrožuje provinční metropoli Laškargáh. Těžké boje pokračují rovněž podél hlavní silnice vedoucí k městu Tarín Kút, které je metropolí jižní provincie Uruzgán.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.