Islamisté zaútočili v australském Sydney

Islamisté zaútočili v australském Sydney
Autor fotografie: World NEWS CHANNEL|Popisek: Zásah policie v australském Sydney
15 / 12 / 2014, 11:00

15.12.2014 / AKTUALIZOVÁNO - Útočníkem je samozvaný kazatel islámského státu Sheik Man HARON MONIS, který drží kolem dvaceti rukojmí v kavárně Lindt v centru Sydney. Přes výlohu obchodu vyvěsil vlajku islámského státu.
Zdroj: NEWS COM, World NEWS CHANNEL

AKTUALIZOVÁNO / Australská policie zaútočila na kavárnu Lindt v Sydney a zneškodnila únosce, který držel rukojmí. Podle australských médií při zásahu zemřeli dva lidé včetně únosce.

Australská policie zveřejnila jméno útočníka. Je jím 49 letý Sheik Man HARON MONIS (původním jménem Manteghi Bourjerdi), samozvaný kazatel islámského státu, původem z Íránu, který do Austrálie přicestoval v roce 1966 jako uprchlík. (NEWS COM). Podle médií ohrožuje rukojmí v kavárně Lindt brokovnicí, podle jiných zdrohů má čtyři bomby. Dalším pěti rukojmím se podařilo utéci z kavárny.

Haron v minulosti protestoval proti přítomnosti australských vojáků v Afgánistánu, jejich rodinám posílal dopisy, ve kterých vojáky nazýval vrahy. V roce 2013 byl podezřelý ze spoluúčasti na vraždě své bývalé manželky. V březnu 2014 byl zatčen a obviněn ze sexuálního obtěžování mladé ženy. 

Sheik Man Haron Monis Zdroj: News Corp Austrálie

Sheik Man Haron Monis, zdroj: News Corp Austrálie

 

Zdroj: Sky News 

Podle serveru NEWS COM požaduje terorista vyvěšení vlajky islámského státu a telefonický rozhovor s australským premiérem. Policie monitoruje sociálně sítě, především facebook a twitter, aby se pokusila získat informace přímo z kavárny. Podle některých zdrojů umístil útočník v kavárně dvě bomby. 

Média spekulují, že mezi rukojmími mohou být turisté z Evropy a USA. Australský muslimská komunita v Sydney zveřejnila na facebooku prohlášení, ve kterém útok  tvrdě odsuzuje a "přeje si řešení bez násilí a ztrát na životech".

Agentura AFP: mluvčí australské federální policie potvrdil zatčení dvou mužů, které bylo součástí pokračujícího vyšetřování plánovaného teroristického útoku na území Austrálie.  Zatím není jasné, zda tento zásah přímo souvisí se zadrženými rukojmími v kavárně Lindt.

Celé náměstí Martin Place je uzavřeno policií a v jeho okolí jsou stovky novinářů a obyvatel Sydney, kteří si pořizují videa a selfies na pozadí kavárny Lindt.

Aktuální video: (zdroj: youtube/ World Forum)

V 9:44 místního času (u nás v neděli 23:44 SEČ), obdržela místní policie hlášení o podezřelém muži, který vešel do kavárny Lindt v centru Sydney. Po chvíli se ve výkladu obchodu objevila v rukou zadržovaných rukojmí vlajka s arabským nápisem „Není boha kromě Alláha a Mohamed je jeho prorok“. 

Teroristé prozatím nesdělili žádné motivy ani podmínky, nicméně má se za to, že se jedná o politicky motivovaný útok v souvislosti s vojenskými iniciativami australské armády na Středním východě v boji proti islámskému státu.

Z kavárny se prozatím podařilo utéci několika rukojmím včetně jednoho zaměstnance. Australský zpravodajský server news.com.au informoval, že se podařilo utéct dalším dvěma rukojmím. 

Okolí kavárny je neprodyšně uzavřeno stovkami policistů a tajných agentů. Australský premiér Tony Abbott mezitím vyzývá obyvatelstvo ke klidu, nicméně současně upozorňuje, aby byli všichni "ve střehu". Celá Austrálie je šokována a jsou přijímána bezpečnostní opatření po celé zemi.

Téměř současně se zadržením rukojmí v kavárně Lindt přišla zpráva o tom, že do budovy australské opery byl doručen podezřelý balíček a celá opera musela být evakuována. 

Podle policejní mluvčí zatím nikdo neutrpěl žádná zranění. Celá oblast byla vyklizena, uzavřeny byly okolní kanceláře a obchody, evakuován byl i nedaleký americký konzulát.

Psali jsme také:

Islámská kolonizace světa?

Další děsivý vzkaz radikálů Islámského státu anglosaské civilizaci

Islamisté se prý zastaví až v Římě!

Svět podle radikálních islamistů

K radikálnímu islámu se v Německu začínají hlásit tisíce podporovatelů

Varování před šířením ideologie džihádu v ČR

Podpora džihádistů nejen v Německu, ale i mezi americkými teenagery

Islámský extremismus v Evropě aneb Evropo, budeš platit, vyhlazení je na programu! 

Německý občan poprvé obviněn z účasti v extremistické skupině islámský stát

Francouzský ministr vnitra: stovky našich občanů bojují v teroristických skupinách islámského státu v Iráku a Sýrii

Německý ministr vnitra zakázal činnost teroristické organizace "islámský stát"

Máme extremismus pod kontrolou?

Islámská hrozba mění svět

Tagy článku